Abraham a lengyelországi Czestochowa városában nevelkedett, és borbélyként dolgozott. 1942-ben őt és családját a czestochowai gettóból a treblinkai haláltáborba deportálták. Abrahamot a táborban kényszermunkára küldték. Arra kényszerítették, hogy levágja az elgázosítás előtt álló nők haját és kiválogassa a ruháikat. 1943-ban Abraham megszökött a táborból, és visszatért Czestochowa városába. 1943 júniusától az 1945-ös szovjet felszabadításig egy munkatáborban dolgozott.
MegtekintésAbraham a lengyelországi Czestochowa városában nevelkedett, és borbélyként dolgozott. 1942-ben őt és családját a czestochowai gettóból a treblinkai haláltáborba deportálták. Abrahamot a táborban kényszermunkára küldték. Arra kényszerítették, hogy levágja az elgázosítás előtt álló nők haját és kiválogassa a ruháikat. 1943-ban Abraham megszökött a táborból, és visszatért Czestochowa városába. 1943 júniusától az 1945-ös szovjet felszabadításig egy munkatáborban dolgozott.
MegtekintésEsther egy középosztálybeli zsidó családba született a lengyelországi Chelmben. 1942 decemberében a munkatáborból a megszállt Lengyelország területén levő sobibori haláltáborba deportálták. A Sobiborba való érkezését követően Esthert egy válogató bódéban végzett munkára küldték. A táborban megölt áldozatok ruháit és személyes tárgyait kellett szétválogatnia. 1943 nyarán és őszén Esther a sobibori tábor azon foglyai között volt, akik megtervezték a lázadást és a szökést. Leon Feldhendler és Aleksandr (Sasha) Pechersky volt a csoport vezetője. A lázadásra 1943. október 14-én került sor. A német és ukrán őrök tüzet nyitottak a foglyokra, akik így nem tudták elérni a főkaput, és ezért a tábor körüli aknamezőn keresztül kellett menekülniük. Körülbelül 300 fogolynak sikerült. Több mint 100 embert újra elfogtak és lelőttek. Esther azok között volt, akik megmenekültek és túlélték.
MegtekintésTomasz egy zsidó családba született Izbicában. Miután 1939 szeptemberében kitört a háború, a németek létrehoztak egy gettót Izbicában. Tomasz egy autószervizben dolgozott, ezért eleinte nem gyűjtötték be a gettóba. 1942-ben megpróbált Magyarországra menekülni, hamis papírokkal. Elfogták, de sikerült visszatérnie Izbicába. 1943-ban a családjával együtt Sobiborba deportálták. Tomasz a sobibori lázadás közben elmenekült. Elrejtőzött, és futárként dolgozott a lengyel ellenállásban.
MegtekintésA németek 1939 szeptemberében megszállták Lengyelországot. Amikor Makowot elfoglalták, Sam szovjet területre menekült. Később visszatért Makowba élelmiszerért, de arra kényszerítették, hogy a gettóban maradjon. 1942-ben Auschwitzba deportálták. Ahogy a szovjet hadsereg előrenyomult 1944-ben, Samet és a többi foglyot németországi táborokba küldték. A foglyokból álló halálmenetek 1945. március elején kezdődtek. Sam egy bombariadó alatt megszökött, ezt követően amerikai katonák szabadították fel.
MegtekintésRuth családja egyre több zsidóellenes intézkedést tapasztalt Frankfurtban: az apja üzletét elvették, Ruth zsidó iskoláját pedig bezárták. 1943 áprilisában Ruth-t és családját Auschwitzba deportálták. Ruth-t kényszermunkára választották ki, és útépítéseken kellett dolgoznia. A „Kanada” egységbe is beosztották, ahol a táborba vitt személyes tárgyakat válogatta. 1944 novemberében Ruth-t Németországba, a ravensbrücki táborrendszerbe szállították. 1945 májusában szabadították fel a malchowi táborból indított halálmenet során.
MegtekintésWe would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.