Hela egy kilencgyermekes családban nőtt fel a lengyel fővárosban, Varsóban. Édesapja műkincs- és antikbútor-kereskedő volt, és a Marszalkowska utcában volt az üzlete. A nyári szünet kezdetétől az őszi zsidó nagyünnepek végéig a Los család minden évben Miedzeszynben nyaralt, amely egy rövid vonatútra található Varsótól.
1933–39: Még a nyaralónkban voltunk, amikor a németek elérték Varsót 1939. szeptember 28-án. Amilyen hamar csak lehetséges volt, gyalog visszatértünk Varsóba, viszont a házunkat részben lerombolva találtuk. Azon a télen a németek lefoglalták a zsidó tulajdonú vállalkozásokat, ezért édesapám az üzletét a keresztény zongoratanárunk nevén regisztrálta, aki ezek után elhozta nekünk az üzletünk bevételeit.
1940–45: A németek 1941-ben gettóba zárták a varsói zsidókat. Náci egyenruhákat varrtam a gettó Toebbens műhelyében, de hét testvérem nem volt ilyen szerencsés – őket mint „képzetlen munkásokat” deportálták. 1943-ban, miután egy tervezett lázadásról hallottunk, a szüleim, a testvérem és én elbújtunk a tetőnkön, és vártunk. A németek gránátokat dobtak a pincebunkerekbe, és néhány nappal később a tűz már a lejutásunkat veszélyeztette. A családom időben elmenekült, de mások túl sokáig vártak, kénytelenek voltak leugrani a tetőről, és eltörték a lábukat.
Helát és családját néhány nappal később kényszermunkatáborba deportálták. Bergen-Belsen 1945-ös felszabadítása után 1947-ben Hela Palesztinába emigrált édesanyjával és testvérével.
MegtekintésJozef római katolikus szülők három gyermeke közül a legfiatalabbként született Rzeszow városában, Lengyelország déli részén. Jozef édesapja egész karrierjét a lengyel hadsereg tisztjeként töltötte. Jozef jeleskedett a sportban, a kedvence a szertorna volt. Zongorázni is tanult.
1933–39: Jozef 14 éves volt, amikor Németország megtámadta Lengyelországot 1939. szeptember 1-jén. A megszállás nagyon mélyen érintette. Hazafias családban nevelkedve arra tanították, hogy szeresse és védelmezze Lengyelországot. A németek bombázták Varsót, a lengyel fővárost, de Jozef túl fiatal volt, hogy belépjen a hadseregbe. A németek szeptember 10-én, vasárnap érték el Rzeszowot. Ezután Jozef Varsóba ment, ahol csatlakozott két nővéréhez.
1940–43: Varsóban Jozef műszaki katona lett a lengyel ellenállás egyik különleges egységében. A fedőneve „Orlik” volt. 1943. április 19-én a varsói gettólázadás alatt az egységét arra utasították, hogy robbantsa fel a varsói gettó falának egy részét, hogy a zsidók elmenekülhessenek. Ahogy az egysége a kabátjuk alá rejtett robbanószerekkel és fegyverekkel megközelítette a falat a Bonifraterska utcán, barátja, „Mlodek” megbotlott, és a pisztolya a járdára esett. Egy rendőr meglátta a pisztolyt, és tüzet nyitott. Kitört a káosz. A németek tűz alá vették az egységet, mielőtt elérték volna a falat.
Jozef és „Mlodek” is életét vesztette. A visszavonuló egység felrobbantotta a robbanóanyagokat, hogy felismerhetetlenné tegyék Jozef és „Mlodek” holttestét. Jozef 18 éves volt.
MegtekintésMenden egy hatgyermekes, vallásos zsidó családba született. Amikor Mendel a 20-as évei elején járt, megházasodott, és felesége szülőhelyére, Wolominbe költöztek, Varsó közelébe. Egy héttel Avraham nevű fiuk születése után Mendel felesége meghalt. A fiatal felesége halála miatt feldúlt, a kisbabával egyedül maradt Mendel feleségül vette sógornőjét, Perele-t.
1933–39: Mendel egy fatelepet vezetett Wolominben. 1935-ben megszületett a Rozenblit család lánya, Tovah. Amikor Avraham és Tovah iskoláskorú lett, egy zsidó iskolába kezdtek járni, ahol az általános tantárgyakat lengyelül, a zsidó tantárgyakat pedig héberül tanulták. Avraham 8, Tovah pedig 4 éves volt, amikor a németek 1939. szeptember 1-jén megszállták Lengyelországot.
1940–44: 1940 őszén a Rozenblit családot a varsói gettóba küldték. Az 1943 áprilisában kitört gettólázadás alatt Mendelnek és családjának sikerült Varsó külterületére menekülnie. Megbeszélték, hogyha bárki elveszne a káoszban, egy tanyánál találkoznak. Avraham hirtelen eltűnt. A keresésére induló Perele-t soha nem látták viszont. Mendel végül megtalálta Avrahamot, aki cipő nélkül a tanyaháznál várt. Mendelt, Avrahamot és Tovah-t hamarosan elfogták és Auschwitzba deportálták.
Auschwitzban Mendelt kényszermunkára választották ki. Gyermekeit elgázosították. 1947-ben Mendel az Egyesült Államokba emigrált, ahol új családot alapított.
MegtekintésVladka a Bund (a zsidó szocialista párt) Zukunft nevű ifjúsági mozgalmához tartozott. A varsói gettó ellenállásában tevékenykedett a Zsidó Harci Szervezet (ZOB) tagjaként. 1942 decemberében kiszöktették Varsó árja, lengyel oldalára, hogy próbáljon fegyvereket szerezni, és rejtekhelyet keressen gyermekek és felnőttek számára. A zsidó ellenállás és a táborokban, erdőkben és egyéb gettókban élő zsidók aktív futárja lett.
MegtekintésBen egy négygyermekes, vallásos zsidó családból származott. 1939. szeptember 1-jén Németország megszállta Lengyelországot. Miután a németek elfoglalták Varsót, Ben a szovjetek által megszállt Kelet-Lengyelországba menekült. Nem sokkal később azonban visszatért a családjához a varsói gettóba. Bent a gettón kívüli munkaszolgálatra osztották be, ahol segített embereket kicsempészni a gettóból. Így ismerte meg Vladka (Fagele) Peltelt, a Zsidó Harci Szövetség (ZOB) tagját, akit aztán feleségül vett. Később a gettón kívül elrejtőzött és nem zsidó lengyelnek adta ki magát. A varsói gettóban 1943-ban kirobbant lázadás alatt Ben a lázadók több tagjával közösen mentette ki a gettóban harcolókat, a csatornákon keresztül kihozták, és elrejtették őket Varsó „árja” oldalán. A lázadás után Ben nem zsidó személynek adta ki magát, és elmenekült Varsóból. Felszabadítását követően újra találkozhatott apjával, anyjával és húgával.
Megtekintés
We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.