Einsatzgruppen activity in the Ukraine [LCID: ukr73030]
Szczegóły
Mapa

Miejsca masakr dokonanych przez Einsatzgruppen w Ukrainie i okolicach

Latem 1941 r., po ataku Niemiec na Związek Radziecki, Niemcy rozpoczęli masowe rozstrzelania żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci na terenach przejętych od wojsk radzieckich. Morderstwa te były częścią „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli masowego mordowania europejskich Żydów. Wiele z tych masowych rozstrzelań zostało zorganizowanych i popełnionych przez specjalne grupy operacyjne, zwane po niemiecku Einsatzgruppen. Jednostki Einsatzgruppen podążały za armią niemiecką podczas jej inwazji na Związek Radziecki i terytorium kontrolowane przez Sowietów. Oprócz nich masowych rozstrzelań dokonywały także inne niemieckie jednostki. Były to bataliony Policji Porządkowej, jednostki wojskowe (Wehrmacht), Waffen SS, a także Schutzmannschaften (kolaboracyjne jednostki policji pomocniczej utworzone z rodzimych ochotników). Grupy Einsatzgruppen były stosunkowo niewielkie. Bez dodatkowych sił systematyczne masowe mordy na Żydach w tych regionach nie byłyby możliwe. 

Na tej mapie pokazano niektóre lokalizacje miejsc masowych mordów w Europie Wschodniej w szczytowym okresie niemieckiej ekspansji. Obszar na mapie w dużej mierze pokrywa się z dzisiejszą Ukrainą i częścią Białorusi, Polski i Rosji. Na szczególną uwagę zasługuje miejsce masakry w Babim Jarze w ukraińskim mieście Kijów (zaznaczone żółtą kropką). Masakra w Babim Jarze była jedną z największych masowych egzekucji dokonanych w jednym miejscu w czasie II wojny światowej. 


Tagi


  • US Holocaust Memorial Museum

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.