1941 nyarán, miután Németország megtámadta a Szovjetuniót, a németek elkezdték a zsidó férfiak, nők és gyermekek tömeges kivégzését a szovjet csapatoktól elfoglalt területeken. Ezek a tömeggyilkosságok a „zsidókérdés végső megoldásának”, az európai zsidóság elpusztításának részét képezték. A golyó általi kivégzéseket bevetési egységek vagy műveleti különítmények hajtották végre, melyek az Einsatzgruppe nevet viselték. Az Einsatzgruppe-egységek a német hadsereget követték, amint azok behatoltak a Szovjetunióba és a szovjet irányítás alatt lévő területekre. Az Einsatzgruppék mellett más német egységek is végrehajtottak tömeges kivégzéseket. Ilyen csoportok voltak az Ordnungspolizei („rendfenntartási rendőrség”) egységei, katonai egységek (Wehrmacht), a Waffen-SS, valamint a Schutzmannschaften (kollaboráns rendvédelmi segédegységek, melyeknek tagjait a helyi lakosságból toborozták). Az Einsatzgruppék egy viszonylag kis létszámú csoport volt. A kiegészítő erők nélkül a zsidók szisztematikus megsemmisítését nem lehetett volna véghezvinni ezekben a régiókban.
Ezen a térképen a tömegmészárlások néhány kelet-európai helyszíne látható, a német térhódítások csúcsán. A térképen jelölt terület javarészt egybeesik a mai Ukrajnával, valamint Fehéroroszország, Lengyelország és Oroszország egyes részeivel. Ki kell emelnünk a Babij Jar-ban történt mészárlást (ukránul: Babin Jar) a mai Ukrajna területén, Kyivben (sárga ponttal jelölve). A Babij Jar-i tömeges kivégzés a második világháború során végrehajtott tömeggyilkosságok sorában az egyik legnagyobb, ahol egyetlen helyszínen a legtöbb embert ölték meg.
We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.