Влітку 1941 року, після нападу Німеччини на Радянський Союз, німці почали масово розстрілювати єврейських чоловіків, жінок і дітей на території, відвойованій у радянських військ. Ці вбивства були частиною «Остаточного вирішення єврейського питання» – масового вбивства європейських євреїв. Багато з цих масових розстрілів були організовані та вчинені оперативними або спеціальними групами, які німецькою називаються Einsatzgruppen (айнзатцгрупи). Айнзатцгрупи слідували за німецькою армією, коли вона вторглася в Радянський Союз і на територію, контрольовану Радянським Союзом. Окрім айнзатцгруп масові розстріли проводили й інші німецькі частини. Ці підрозділи включали батальйони поліції порядку, військові підрозділи (Вермахт) і Ваффен СС, а також Шуцманшафтен (допоміжні поліцейські підрозділи, сформовані з місцевих колаборантів). Айнзатцгрупи були відносно невеликими. Без додаткових сил систематичні масові вбивства євреїв у цих регіонах були б неможливі.
На цій карті показано деякі з місць масових вбивств у Східній Європі на піку німецької експансії. Територія на карті в основному збігається з нинішньою Україною, частинами Білорусі, Польщі й Росії. Особливої уваги заслуговує місце розстрілу Бабин Яр в українському місті Київ (позначене жовтою крапкою). Бабин Яр — це місце, де було здійснено одне з найбільших масових вбивств під час Другої світової війни.
We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.