Einsatzgruppen activity in the Ukraine [LCID: ukr73030]
Detaylar
Harita

Ukrayna ve çevresindeki Einsatzgruppen [Özel Kuvvetler] katliam yerleri

Almanlar, Almanya’nın Sovyetler Birliği’ne saldırısını takiben 1941 yazında Sovyet güçlerinden ele geçirdikleri topraklarda Yahudi erkek, kadın ve çocuklara karşı toplu katliamlar düzenlemeye başlamıştır. Bu katliamlar, Avrupa’daki Yahudilerin topluca katledilmesi anlamına gelen “Yahudi Sorunu’na Nihaî Çözüm”ün bir parçasıydı. Bu silahlı katliamların çoğu, Almancada Einsatzgruppen olarak adlandırılan özel kuvvetler ya da özel harekât grupları tarafından düzenlenip gerçekleştirilmiştir. Einsatzgruppen birimleri, Sovyetler Birliği’ni ve Sovyetler kontrolündeki toprakları işgal eden Alman ordusunu takip etmiştir. Einsatzgruppen’a ek olarak diğer Alman birimleri de toplu katliamlar gerçekleştirmiştir. Bu birimler arasında Asayiş Polisi Taburları, askerî birlikler (Wehrmacht) ve Waffen SS’in yanı sıra Schutzmannschaften de (yerli halktan oluşturulan destek amaçlı yardımcı polis birlikleri) yer almıştır. Einsatzgruppen, nispeten daha küçük bir gruptur. Bu ek kuvvetler olmadan, bu bölgelerdeki Yahudilerin sistematik bir şekilde toplu olarak katledilmesi mümkün olamazdı.

Bu harita, Almanya topraklarının doruk noktasındaki Doğu Avrupa’da toplu katliamların gerçekleştirildiği bazı yerleri gösteriyor. Haritadaki alan, büyük ölçüde günümüzde Ukrayna topraklarının, Beyaz Rusya, Polonya ve Rusya topraklarının bir kısmının bulunduğu bir bölgeye karşılık gelmektedir. Bunlar arasından Ukrayna Kiev’deki (sarı noktayla işaretlenmiştir) Babyn Yar katliamının özellikle vurgulanması gerekir. Babyn Yar’daki katliam, II. Dünya Savaşı’nda tek bir konumda gerçekleştirilen en büyük toplu katliamlardan biridir.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.