Opowieść

Wallace Witkowski opisuje ciężkie warunki życia nie-Żydów w Polsce

Wallace i jego bliscy byli polskimi katolikami. Jego ojciec był inżynierem chemii, a matka nauczycielką. Niemcy rozpoczęli okupację Kielc w 1939 roku, gdzie Wallace był świadkiem pogromu Żydów w 1942 roku. W czasie wojny Wallace działał w podziemiu antyfaszystowskim jako kurier pomiędzy grupami partyzanckimi. W 1946 roku, już w wyzwolonej Polsce, Wallace był świadkiem pogromu kieleckiego. Udało ponownie połączyć mu się z ojcem w Stanach Zjednoczonych w 1949 roku. Następnie dołączyli do nich pozostali członkowie rodziny. Reżim komunistyczny jednak odmówił jego siostrze zgody na emigrację przez prawie dziesięć lat. 

Transkrypcja

Byliśmy, oczywiście, ocalałymi z czasów, w których każdy zdolny do pracy powyżej 14-go roku życia musiał pracować 10 godzin dziennie, 6 dni w tygodniu. Inaczej zostalibyśmy wysłani do Niemiec do obozu pracy przymusowej albo do pracy w fabrykach należących do niemieckiej machiny wojennej. Dostawaliśmy racje żywnościowe tak, hmm, że większość z nas była często głodna. Dziesiątkowały nas choroby. Dominował tyfus i dur brzuszny. Moja matka przeżyła dur brzuszny. Nam dzieciom udało się nie zachorować. Hmm, byliśmy, hmm terroryzowani przez obławy policyjne, "łapanki" jak nazywaliśmy je po polsku. Wychodzisz na ulicę żeby pójść od siebie do domu twojej ciotki, a nagle ulica jest zamknięta z obydwu stron przez żandarmerię. Wszyscy ludzie są otoczeni i muszą okazać dokumenty. "Gdzieś pracujesz? Kim jesteś? Jaki jest twój zawód? Czym się obecnie zajmujesz?" Ktokolwiek okazywał się nie wykonywać istotnej pracy, która wspiera niemieckie działania wojenne, zostawał wyselekcjonowany, zapakowany na ciężarówkę, zawieziony na stację kolejową i wysłany pociągiem do Niemiec. Było naprawdę niewiele rodzin, których nie dotknęła...tragedia wojenna.     


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Wyświetl szczegóły archiwalne

Ta zawartość jest dostępna w następujących językach

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.