Film

Tıbbî Dava sırasında tıbbî deney kurbanları ifade veriyor

Amerikan mahkemelerindeki Nuremberg Tutanakları'nın bir parçası olarak, Tıbbî Dava da 12 savaş suçu kapsamında yer aldı. Mahkemede zihinsel ve fiziksel engelli Almanların öldürülmesi suçuna iştirak etmiş doktorlar ve hemşirelerle, toplama kamplarındaki esirler üzerinde tıbbî deneyler yapanlar yargılandı. Toplama kampından sağ çıkan, söz konusu deneylerde kullanılan Maria Kusmierczuk ve Jadwiha Dzido kanıt olarak mahkemeye kendi yaralarını gösteriyor.

Deşifre Edilmiş Metin

Burada baldıra ince kıvrımı veren lateral nalınsı kası görüyorsunuz. Bacağın devamında burası medyal burası da lateral alandır. Lateral kas normalde…ince, normal bir kıvrım oluşturur. Şimdi sıra nörolojik muayenede. Lütfen şu hareketi yapmayı dener misiniz? Hasta bacağını yukarı kaldıramadı. Bacağını tamamıyla bükemedi. Yapabiliyorsanız, bir de diğer tarafınızda yapmaya çalışın aynı hareketi. Sadece anladığınızı gösterin, yeterli. İşte böyle. Yukarı doğru. Şimdi aynı hareketi burada yapalım. Peki. Dorsifleksiyon tamamen yok olmuş.

Bu röntgen cihazını 215 numaralı dava kalemi olarak ibraz ediyorum.

Bayan [Jadwiga] Dzido'nun vakasınddaki bulgular arasında, ilk etapta en fazla gözen çarpan bulgu uyluk, bacak ve ayak da dahil olmak üzere sağ bacaktaki atrofidir. Lütfen ayağa kalkıp yavaşça kendi etrafınızda döner misiniz? Çok yavaş. Burada iki bacağı karşılaştıracak olursanız belirgin atrofiyi fark edersiniz. Bu kemiği, bacağı diğeriyle karşılaştırınca uyluk kemiğinin durumunu görebilirsiniz. Tendon insersiyonu yok… Tendonu görüyorsunuz. Bu tarafta güçlü tendon yok. Mavimsi bir diskolarasyon sergiliyor, muhtemel kan damarları kaybına bağlı olarak bacaktaki dolaşımda meydana gelen engelleme de mevcut.


Etiketler


  • National Archives - Film

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.