Barbara Kertesz Nemeth

Barbara Kertesz Nemeth

Doğum: 2 Mart 1911

Hodmezovasarhely, Macaristan

Barbara ve küçük kız kardeşi Alice, Güneydoğu Macaristan’daki Hodmezovasarhely kasabasında Yahudi bir ailenin çocukları olarak dünyaya geldi. Barbara, diş hekimi Desider Nemeth’le evlendi ve çift, Szeged’den fazla uzakta olmayan Szentes kasabasına yerleşti.

1933–39: 1932’de kızım Maria’yı doğurdum. Ailemize, kocamın muayenehanesinin iki katı büyüklüğünde uygun bir ev bulmaya çalışmakla meşguldüm. Pekçok gönüllü işte çalıştım. Avustralyalı genç bir kadını Almancamızı mükemmelleştirmemize yardımcı olması için yanımıza aldım.

1940–44: Almanların Mart 1944’te Macaristan’ı işgal etmesinin üzerinden beş ay geçmişti. Ailem ve ben, Szeged’in spor sahaları ve tuğla fabrikalarındaki geçici gettolara sürülen binlerce Yahudi’nin arasındaydık. Oradaki insanların çoğunu çocuklar ve yaşlılar ya da kocaları ordu için zorunlu çalışma birliklerine alınan kadınlar oluşturuyordu. Bir ay sonra Strasshof çalışma kampı üzerinden trenle Avusturya’nın doğusundaki Goestling an der Ybbs çiftçi köyünde bulunan bir çalışma kampına sürüldük.

Nisan 1945’te Barbara ve ailesi, ABD kuvvetleri bölgeye ulaşmadan birkaç önce geri çekilen SS askerleri tarafından Goestling an der Ybbs’de vurularak öldürüldü. Barbara 34 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.