Betje Jakobs

Betje Jakobs

Doğum: 1 Nisan 1920

Zwolle, Hollanda

Betje ve kız kardeşi Saartje, Hollanda’nın kuzey merkez vilayeti Overijssel’in Zwolle kasabasında yaşayan Yahudi bir anne babanın çocukları olarak dünyaya geldi. Betje, arkadaşları tarafından sevgi ifade edecek şekilde “Bep” adıyla tanınıyordu. Jakobs ailesinin bir spor malzemeleri mağazası vardı.

1933–39: Genç bir kız olan Betje piyano çalmayı, örgü yapmayı ve tenis oynamayı seviyordu. 16 yaşında, ortaokuldayken kendisinden iki sınıf üstte okuyan ve ailesi Zwolle’deki Wijnberg Oteli’nin sahibi olan Maurits Wijnberg’le flört etmeye başladı.

1940–42: Almanlar Mayıs 1940’ta Hollanda’yı işgal etti. İki yıl sonra, 4 Ağustos 1942’de, Betje ve Maurits evlendi. Betje, Yahudilerin adres değiştirmesini yasaklayan Nazi bildirisi nedeniyle resmî olarak yeni kocasıyla birlikte oturamıyordu. Bu yüzden anne babasıyla yaşamaya devam etti. Naziler, aynı yıl Wijnbergs’lerin oteline el koydu ve Maurits’le ailesi, bir gecekonduya taşınmak zorunda kaldı. Betje kocasını, kayınpederini ve kayınvalidesini her gün ziyaret ediyordu. Bayan Wijnberg’le birlikte genellikle örgü örüp kitapları tartışırlardı.

Betje, 12 Ekim 1942 günü Auschwitz’e sürüldü ve orada hayatını kaybetti. 22 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.