Else Rosenberg

Else Rosenberg

Doğum: 21 Şubat 1891

Hamburg, Almanya

Else Herz adıyla dünyaya gelen Else, büyük liman kenti Hamburg'da yaşayan Yahudi bir ailenin üç çocuğundan biriydi. Babasının hububat ithalat-ihracat şirketi vardı. Else yalnızca sadece kızların devam edebildiği özel bir okula gitti. 1913'te Fritz Rosenberg'le evlendi ve çift üç çocuklarını büyüttüğü Goettingen'e taşındı.

1933–1939: 1930'larda Büyük Buhran'ın başlamasıyla, Else'nin eşine ait çamaşır fabrikasında işler duruldu. 1933'te Naziler iktidara gelince, Rosenberg ailesinin fabrikasında ne varsa el koydular. Geçim kaynaklarından yoksun kalan aile, ardından evlerinden de tahliye edildi. Hamburg'a taşınıp akrabalarının malî desteği ve çocuklarının ikisinin satış çırağı olarak elde ettikleriyle yaşamlarını sürdürdü.

1940–1943: 1941 sonunda Rosenberg ailesi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ndeki Minsk gettosunun 800 mil (1.287 km) doğusuna gönderildi. Else geceleri tren yolundaki karları temizleme işine verildi. Temmuz 1942'de ustabaşılar bir günlüğüne ayrıldığında, gettonun etrafı SS subayları tarafından sarıldı. Else'nin ustabaşı gettodan silah sesini duydu. Üç gün boyunca zorla çalıştırılan kişiler oldukları yerde tutuldu. Huzursuzluk giderek artıyordu. Geri dönmelerine izin verildiğinde Else arazide yüzlerce ceset gördü. Mucizevî bir şekilde kendi ailesi hâlâ hayattaydı. Yaklaşık 30.000 kişi öldürülmüştü.

Eylül 1943'te Else'nin oğlu Heinz Treblinka imha kampına götürüldü. İki hafta sonra kamp tahliye edildi. Else ve ailesinden bir daha haber alınamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.