Emma Freund

Emma Freund

Doğum: 14 Ekim 1893

Kippenheim bei Lahr, Almanya

Altı çocuğun ikincisi olan Emma, Güneybatı Almanya’daki küçük bir kasabada, dindar bir Yahudi anne baba tarafından büyütüldü ve I. Dünya Savaşı’ndan sonra sanayi şehri olan Mannheim’a yerleştiler. Orada, 1924 yılında bir oğlan ve 1930 yılında bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Emma, kocasının işine yardım ediyordu.

1933–39: Naziler iktidara geldikten sonra Emma’nın kocası işini kaybetti. Kız kardeşi Linnchen, Güney Afrika’ya göç etti ve Naziler, erkek kardeşi Arthur’u Dachau’ya sürdü. Naziler, Kasım 1938’de yerel sinagogu ve Yahudi okulunu yakınca, Emma ve kocası, 14 yaşındaki oğullarını İngiltere’ye göndermeye karar verdi. Kendileri geride kaldı. Kocası, Nazilerin kendilerine zaten verdiklerinden daha fazla zarar vermeyeceğini düşünüyordu.

1940–42: 22 Ekim 1940 günü, Freund’lara Mannheim’ı terk etmeye hazırlanıp yakındaki tren istasyonunda toplanmaları emredildi. Emre itaat etmediler ve Mannheim’in dışında yaşayan bir Yahudi ailenin yanında saklanmaya çalıştılar. Aile, Güney Fransa’daki bir kamp olan Gurs’a sürüldü. Emma, kocasından ayrı düştü. Yanında kızı vardı. Daha sonra başka bir kampa, Rivesaltes’e nakledildi. Emma hastaydı, ancak bir Yahudi çocuklara yardım derneği, kızını kamptan çıkarmayı başarınca sıkıntısı hafifledi.

Emma, Ağustos 1942’de Drancy aktarma kampına gönderildi. 14 Ağustos’ta Auschwitz’e götürüldü. Kampa gelir gelmez gaz odasında zehirlenerek öldürüldü. 48 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.