Hacia Rivkina

Hacia Rivkina

Doğum: 1923

Minsk, Belarus

Hacia, Belarus’un başkenti Minsk’te yaşayan bir Yahudi ailenin üç kızının en büyüğüydü. II. Dünya Savaşı’ndan önce şehrin üçte birinden fazlası Yahudiydi. Hacia’nın babası, devlete ait bir mobilya fabrikasında çalışıyordu. Aynı yerde birkaç akrabası daha çalışmaktaydı. Hacia, 1920’lerin sonuyla 1930’ların başında Sovyet devlet okullarına gitti.

1933–39: Rivkin ailesinin evi Minsk’in merkezinde, Novomesnitskaya Caddesi’ndeydi. Hacia, yetenekli bir şarkıcıydı ve mahallesinde en iyi şarkıcı olarak tanınırdı. Genç bir kızken Sovyet gençlik örgütü Genç Öncüler’in üyesiydi. 1930’ların sonunda Minsk, Alman işgalinden kaçan Polonyalı mültecilerle doluydu.

1940–43: İşgalci Almanlar, 27 Haziran 1941 günü Minsk’e girdi. Ertesi gün Hacia’nın evi bombalandı ve ailesi, o Ağustos ayında zorla Minsk gettosuna gönderilene kadar aynı sokakta yaşadı. 7 Kasım’da Rus Devrimi’nin yıl dönümünde Hacia ve ailesi, Almanlar’ın Yahudileri toplaması sırasında gettodaki apartman dairelerinde saklandı. Dışarı çıkmak, sürgün ya da ölüm riski anlamına geliyordu. Beklemek, acı vericiydi. Almanlar’ın her an geleceğinden eminlerdi. Hacia’nın babası, ailesini yatıştırmak için Yahudi tarihinden öyküler okudu.

Hacia’nın ailesi, 1941’deki sürgünden kaçmasına karşın iki yıl sonra sürüldü. Hacia’nın kız kardeşi Berta, gettodan kaçtı. Ancak diğerleri ondan bir daha haber alamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.