Hans Heimann

Hans Heimann

Doğum: 28 Mayıs 1920

Viyana, Avusturya

Hans, Avusturya’nın başkenti Viyana’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi kadın şapkaları ihraç eden bir dükkân işletiyordu ve malları pek çok farklı ülkeye satılıyordu. Hans, çocukken derslerin hem İngilizce hem de Almanca olarak okutulduğu özel bir hazırlık okuluna gitti.

1933–39: Almanlar 1938 yılında Avusturya’yı (Anschluss) ilhak ettiğinde ticaret okuluna gidiyordum. Evimizin penceresinden, Hitler önderliğindeki Alman birliklerinin Viyana’ya girişini seyrettik. Hemen okuldan alındım. İki hafta sonra Almanların görevlendirdiği bir Avusturyalı, bize işimizi tasfiye etmemiz gerektiğine dair talimat aldığını söyledi. Annemle babam, artık Almanya’da bir gelecekleri olduğuna inanmıyordu ve ayrılmaya karar verdiler. 1939 yılında İtalya’ya gitmek üzere ayrıldık.

1940–45: Ailem Cenova’ya yerleşti. 1940 yılında bir gün, iki İtalyan polis bize Yahudi olduğumuz için gözaltına alındığımızı söyledi. “Ama endişelenmeyin” dediler. “Biz insanız. Hayvan değiliz. Alman değiliz”. İtalyanlar bizi Compagna’nın bir köyüne ve bir ay sonra da orta İtalya’daki Tortoreto’ya götürdü. Denize nazır bir otele yerleştirildik ve serbestçe dolaşmamıza izin verildi. Sinemaya gidebiliyorduk. Hatta cebimize harçlık bile koyuyorlardı. 1943 yılında İngiliz ordusu tarafından kurtarıldık.

Hans, savaşın sonuna kadar Müttefikler için tercüman olarak çalıştı ve üç yılını Yahudi mültecileri gizlice Filistin’e (Aliyah Bet) götürmek üzere JDC’nin finanse ettiği gemileri ayarlamakla geçirdi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.