Helene Herta Katz Wohlfarth

Helene Herta Katz Wohlfarth

Doğum: 14 Nisan 1909

Offenbach, Almanya

Herta adıyla çağırılan Helene, Rus Yahudisi bir baba ve Alman Yahudisi bir annenin çocuğu olarak Frankfurt yakınlarındaki Main Nehri kıyısında bulunan bir kasabada dünyaya geldi. Babası 1890 yılında Rusya’dan Almanya’ya göç etmişti. Annesi, evlenince otomatik olarak kocasının Rus tabiyetine geçmişti. 1914 yılında Rusya ve Almanya savaşa girdi ve Almanya’da yaşayan Ruslar, “düşman yabancılar” olarak görüldü.

1933–39: Herta 1933 yılında Siegfried Wohlfarth’la evlendi ve onun tabiyetine geçerek “vatansız” olmaktan kurtulabildi. Naziler güçlenmişti ve Siegfreid, Yahudi olduğu için işten çıkarılmıştı. Herta vatandaşlık aldığı için Alman pasaportuna sahip olabildi ve ülkeyi terk etti. Çift, 1934 yılında Amsterdam’a gitti. Herta, orada Doris adında bir kız çocuğu doğurdu ve 1937 yılında iç dekoratörlük yapmaya başladı.

1940–44: Almanlar Mayıs 1940’ta Hollanda’yı işgal etti. Wohlfarth ailesine 15 Temmuz 1942 günü, gece 01:30’da, çalışma kampına gitmek üzere tren istasyonunda hazır bulunmaları emredildiğinde Siegfried ve Helene, saklanmaya karar verdi. Hristiyan arkadaşlarıyla birlikte gittiğinde kendilerini özlemesin diye bir yıl boyunca kızlarını öpmeyerek ve ona sarılmayarak kendilerini buna hazırlamışlardı. Helene ve Siegfried, Hollandalı yer altı örgütlerinin yardımıyla 25 Ağustos 1944 günü ikisi de tutuklanana kadar birkaç farklı yerde saklanmışlardı.

Herta, Auschwitz’e sürülmekten kurtuldu ve 9 Mayıs 1945 günü Kratzau çalışma kampından Rus birlikleri tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu. 1947 yılında kızıyla birlikte ABD’ye göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.