هلن هرتا کتز ولفارت  Helene Herta Katz Wohlfarth

هلن هرتا کتز ولفارت Helene Herta Katz Wohlfarth

تاریخ تولد: ۱۴ آوریل ۱۹۰۹

آفنباخ, آلمان

هلن، که هرتا نامیده می‌شد از یک پدر یهودی روس و یک مادر یهودی آلمانی در شهری در کنار رودخانه‌ی ماین، در نزدیکی فرانکفورت متولد شد. پدر وی در سال ۱۸۹۰ از روسیه به آلمان مهاجرت کرده بود و مادرش پس از ازدواج، خودبه‌خود تابعیت همسر روسی خود را گرفته بود. در سال ۱۹۱۴، روسیه و آلمان وارد جنگ شدند و روس‌هایی که در آلمان زندگی می‌کردند، "بیگانان دشمن" محسوب شدند.

۱۹۳۳-۱۹۳۹: هرتا در سال ۱۹۳۳ با زیگفرید ولفارت ازدواج کرد و توانست موقعیتش را از فردی"بدون تابعیت" به تابعیت آلمانی همسرش تغییر دهد. نازی‌ها در مسند قدرت بودند و زیگفرید به دلیل یهودی بودن از محل کار خود اخراج شده بود. حال که هرتا تبعه‌ی آلمان بود می‌توانست گذرنامه‌ی آلمانی گرفته و کشور را ترک کند. در سال ۱۹۳۴ این زوج، کشور را به مقصد آمستردام ترک کردند. در آنجا هرتا، دختری به نام دوریس به دنیا آورد و تا سال ۱۹۳۷متخصص دکوراسیون داخلی شد.

۱۹۴۰-۴۴: آلمانی‌ها هلند را در ماه مه ۱۹۴۰ اشغال کردند. زمانی‌که در ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۰به خانواده‌ی ولفارت گفته شد که برای کار در اردوگاه، خود را در ساعت ۱:۳۰ شب به ایستگاه قطار معرفی کنند، زیگفرید و هلن تصمیم گرفتند که پنهان شوند. به مدت یک سال آنها خود را برای چنین اتفاقی آماده کرده بودند، آنها دختر خود را نمی‌بوسیدند و در آغوش نمی‌گرفتند تا مبادا وقتی وی را نزد دوستان مسیحی خود می‌سپارند دلتنگ آنها شود. هلن و زیگفرید با کمک نیروهای زیرزمینی هلند در چندین مکان خود را پنهان کردند تا در ۲۵ اوت سال ۱۹۴۴ هر دو توقیف شدند.

هرتا از تبعید به آشویتس جان سالم به در برد و در اردوگاه کار کراتزوا توسط نیروهای روسی در ۹ مه ۱۹۴۵ آزاد شد. او و دخترش در سال ۱۹۴۷ به ایالات متحده مهاجرت کردند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.