Herta Scheer-Krygier

Herta Scheer-Krygier

Doğum: 1921

Münih, Almanya

Herta’nın Viyanalı annesi ve Polonya doğumlu babası, Herta doğduğundan Münih’te erkek giyim işiyle uğraşıyordu. Hitlerin antisemitik Nazi partisinin Kasım 1923’te Alman hükümetini devirmeye kalkışmasından sonra Yahudi Scheer ailesi, Herta’nın büyükanne ve büyükbabasının yaşadığı Viyana’ya taşındı.

1933–39: Doğa yürüyüşü Herta’nın en sevdiği etkinliklerden biriydi. Gordonia adındaki Siyonist gençlik grubunun üyesiydi ve toplantılarında, üyeler Filistin’de (Yishuv) bir Yahudi anavatanı yaratmaktan bahsediyordu. Almanlar, 1938’de Avusturya’yı (Anschluss) ilhak edince Herta’nın anne babası oradan ayrılmanın daha iyi olduğuna karar verip Hollanda üzerinden yasadışı olarak gizlice Brüksel’e kaçtı.

1940–42: Almanlar, 1940 yılında Belçika’yı işgal etti. Herta, 1940 yılında Srulek Krygier’le evlendi. Ancak 1942 yılında Srulek’e “doğuda çalışmaya gitmesi” emredildi. Daha sonra Srulek’in nereye gönderildiğini öğrenebileceği bir toplantıdan haberdar oldu. Ama bu bir tuzaktı. Tutuklanıp sürgüne gönderildi. Trende anne babasına bir mektup yazdı. Zarfın üstünde şöyle yazıyordu: “Bu mektubu bulan kişiye: Belki sizin de savaşta bir oğlunuz vardır ve çocuklarından haber almak isteyen anne babaların neler hissettiğini anlarsınız...” Mektubu sığır vagonundan dışarı attı.

Herta, Auschwitz’ten üstü örtülü bir dille yazılmış kartpostal gönderdi: Ölümle tanıştığını kast ederek şöyle yazmıştı: “Hiç hesapta yokken burada annenle karşılaştım”. Auschwitz’te hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.