هرتا شیر-کرای گیر Herta Scheer-Krygier

هرتا شیر-کرای گیر Herta Scheer-Krygier

تاریخ تولد: 1921

مونیخ, آلمان

زمانی که هرتا به دنیا آمد، مادر اتریشی و پدر لهستانی او صاحب یک فروشگاه پوشاک مردانه موفق در مونیخ، بودند. زمانی که در نوامبر ۱۹۲۳، حزب یهودستیز هیتلر نازی تلاش کرد تا دولت آلمان را سرنگون کند، خانواده‌ی یهودی آنها به وین که پدر و مادر بزرگ هرتا در زندگی می‌کردند، نقل مکان کردند.

۱۹۳۳-۳۹: کوهنوردی یکی از فعالیت‌های مورد علاقه‌ی هرتا بود. او عضو گروه جوانان صهیونیست به نام گوردونیا بود. اعضا در جلساتشان درباره‌ی ایجاد یک وطن یهودی در فلسطین صحبت می‌کردند. بعد از اینکه آلمانی‌ها در سال ۱۹۳۸ به اتریش پیوستند، والدین هرتا تصمیم گرفتند آنجا را ترک کنند و بصورت غیر قانونی از طریق هلند به بروکسل بروند.

۱۹۴۰-۴۲: در سال ۱۹۴۰ آلمان‌ بلژیک را اشغال کرد. در سال ۱۹۴۱ هرتا با سرولک کرای گیر ازدواج کرد اما در سال ۱۹۴۲ به او دستور داده شد که "در شرق برای کارگران گزارش تهیه کند." مدتی بعد، او درباره‌ی جلسه‌ای شنید که ممکن بود بتواند از طریق آن دریابد که سرولک به کجا فرستاده شده است. این یک حقه بود: وی دستگیر و تبعید شد. در قطار او برای پدر و مادرش نامه‌ای نوشته و روی پاکت نامه نوشته بود: "برای هر کسی که آن را پیدا کند. ممکن است شما پسری در جنگ داشته داشته باشید و احساس والدینی را که می‌خواهند خبری از فرزند خود داشته‌باشند را درک کنید..." او نامه را از قطار به بیرون پرتاب کرد.

هرتا با زبانی در لفافه یک کارت پستال از آشویتس فرستاد بود: "بطور غیر منتظره‌ای مادر شما را در اینجا ملاقات نمودم،" که بیانگر این بود که او مرده است. او در آشویتس جان سپرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.