Hilda Kusserow

Hilda Kusserow

Doğum: 9 Temmuz 1888

Dembogora, Polonya

Hilda, 1919 yılına kadar Alman hâkimiyeti altında olan bir bölgede doğdu. Öğretmen ve ressam olan Hilda, Franz Kusserow’la evlendi ve I. Dünya Savaşı’ndan önce Batı Almanya’ya taşındı. Orada 11 çocuk doğurdu ve Yehova Şahidi oldu. 1931’den önce Kusserow ailesinin Bad Lippspringe’nin küçük bir kasabasındaki evi, Yehova Şahitleri cemaatinin merkeziydi.

1933–39: Ailemiz Yehovaya açıkça bağlı kalmakta ısrar ettiği için Naziler evimizi defalarca arardı. Yasaklandığı zaman bile misyonerlik çalışmalarını sürdürdüm. 1936’da tutuklanıp altı hafta hapis yattım. Tahliye edilince evimizde kocam hapse atıldıktan sonra bile İncil çalışma toplantıları düzenlemeye devam ettim. 1939 yılında polis, en küçük üç çocuğumu “yeniden eğitilmek” üzere yetiştirme yurtlarına götürdü.

1940–44: İki oğlum Alman ordusuna girmeyi reddettiği için idam edildi. Kocam 16 Ağustos 1940’ta eve döndü. İncil çalışmaları düzenlemeye devam ettiğimiz için Nisan 1941’de kocam, kızlarımız Hildegard ve Magdalena ile birlikte tutuklandım. İki yıl ceza aldım. Tahliye edilirken inancımdan vazgeçeceğime dair bir ifade imzalarsam eve dönebileceğim söylendi. Bunu reddettim ve Ravensbrück toplama kampına sürüldüm. Bir yıldır toplama kampında olan iki kızımla yeniden bir araya geldik.

Nisan 1945’te Ravensbrück’ten yapılan zorunlu yürüyüş sırasında Hilda ve iki kızı Sovyetler tarafından kurtarıldı. Savaş sona erince Bad Lippspringe’ye geri döndüler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.