Hildegard (Hilda) Krakauerova Nitschkeova

Hildegard (Hilda) Krakauerova Nitschkeova

Doğum: 23 Ağustos 1913

Hodonin, Çekoslovakya

Hilda, küçük bir Moravya kasabasında yaşayan, Yahudi bir ailenin altı çocuğun en küçüğüydü, babasının bir manifatura ve giyim mağazası vardı. Ailesi evde hem Çekçe, hem de Almanca konuşuyordu. Hilda büyürken bir erkek çocuğu gibi aktifti. Maccabi yüzme takımında yarışıyordu. Hodinin’de bir devlet okuluna gidiyordu ve diş teknisyeni olmak istiyordu.

1933–39: Hilda Şubat 1933’te Moravya’nın başkenti Brno’uya taşınarak dişçilik okuluna gitmeye başladı. 23 Aralık 1935’te Leo Nitschke ile evlendi. İki yıl sonra dişçilik okulundan mezun oldu. Mart 1939’da Almanlar Bohemya ve Moravya’yı işgal etti ve hızla Yahudi nüfusa çeşitli kısıtlamalar getirdi. Almanlar Nitschke ailesini evinden çıkardı ve Hilda’nın bir Yahudi olarak Yahudi olmayan hastaları tedavi etmesini yasakladı.

1940–44: Nitschke’ler Leo'nun kız kardeşi Edita’nın ailesinin yanına taşındı. Hilda, Yahudi bir dişçinin yanında dişçi asistanı olarak iş buldu. Haziran 1943’te Hilda ve Leo, Edita'nın ailesi ile birlikte batı Çekoslovakya’daki Theresienstadt gettosuna sürüldü. 28 Ekim 1944’te Hilda, Leo ve Edita'nın ailesi Auschwitz’e sürüldü. Hilda burada köle işçi olarak seçildi. Bergen–Belsen toplama kampına gönderildi ve sonra da Raguhn’daki uçak fabrikasında çalıştırıldı.

Hilda, Mayıs 1945’te getto azat edilince tekrar Theresienstadt’a döndü. Savaştan sonra Brno’ya döndü ve kocasının Auschwitz’te öldüğünü öğrendi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.