هیلدگارت (هیلدا) کراکائروا نیچکوا  Hildegard (Hilda) Krakauerova Nitschkeova

هیلدگارت (هیلدا) کراکائروا نیچکوا Hildegard (Hilda) Krakauerova Nitschkeova

تاریخ تولد: ۲۳ اوت ۱۹۱۳

هودونین, Hodonin چکسلواکی

هیلدا کوچکترین فرزند از شش فرزند یک خانواده‌ی یهودی در شهر کوچکی در موراویا بود که پدرش در آنجا یک فروشگاه لباس و خرازی داشت. خانواده‌ی آنها در خانه به آلمانی و چکی صحبت می‌کردند. هیلدا در کودکی دختری شیطان بود و در تیم شنای مکابی، در رقابت‌های ورزشی شرکت می‌کرد. او در یک دبیرستان دولتی در هودونین تحصیل کرد و دلش می‌خواست تکنسین دندانپزشکی شود.

۱۹۳۳-۱۹۳۹: هیلدا در فوریه ۱۹۳۳ به برنو، پایتخت موراویا نقل مکان کرد و در آنجا به تحصیل در دانشکده‌ی دندانپزشکی پرداخت. او در ۲۳ دسامبر ۱۹۳۵ با لئو نیچکه ازدواج کرد و دو سال بعد، از دانشکده‌ی دندانپزشکی فارغ التحصیل شد. در مارس ۱۹۳۹، آلمانی‌ها بوهمیا و موراویا را اشغال و بلافاصله محدودیت‌هایی بر جامعه‌ی یهودیان تحمیل کردند. آلمانی‌ها، خانواده‌ی نیچکه را از آپارتمان خود بیرون کردند و هیلدا به عنوان یهودی از درمان بیماران غیریهودی منع شد.

۱۹۴۰-۴۴: خانواده‌ی نیچکه به خانه‌ی ادیتا، خواهر لئو، نقل مکان کردند. هیلدا به عنوان دستیار یک دندانپزشک یهودی شروع به کار کرد. در ژوئن ۱۹۴۳، هیلدا و لئو به همراه خانواده‌ی ادیتا به گتوی ترزین‌اشتاد در غرب چکوسلواکی تبعید شدند. در ۲۸ اکتبر ۱۹۴۴، هیلدا، لئو و خانواده‌ی ادیتا به آشویتس تبعید گشتند. در آنجا هیلدا برای بیگاری انتخاب شد. وی سپس به اردوگاه کار اجباری برگن- بلزن منتقل و در یک کارخانه‌ی هواپیماسازی در راگون به کار گماشته شد.

هیلدا در ماه مه ۱۹۴۵ و هنگام آزادسازی گتوی ترزین اشتاد، به آنجا بازگشته بود. بعد از جنگ او به شهر برنو بازگشت و اطلاع یافت که شوهرش در آشویتس جان سپرده است.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.