Idzia Pienknawiesz

Idzia Pienknawiesz

Doğum: 1920

Kaluszyn, Polonya

Idzia, Varşova’nın 60 km kadar doğusunda, ağırlıklı olarak Yahudilerin yaşadığı küçük Kaluszyn kasabasında yaşayan Yahudi bir anne babanın iki kızından ilkiydi. Idzia'nın babasının alkollü içki dükkânı vardı. Annesi ise ev kadınıydı. Idzia aynı devlet okuluna giden bir grup Yahudi gençle yakın arkadaştı ve boş zamanlarının çoğunu ve tatillerini birlikte geçiriyorlardı.

1933–39: Güzel yaz akşamlarında genelde arkadaşlarımla dışarı çıkardım. Ana caddede birlikte dolaşmayı ve şekerlemeci dükkânlarına gitmeyi severdik. Bazen, sosyal etkinlikler için gece de açık olan okul binasına gider, domino veya dama oynardık. Ama artık herkes savaşın patlamasından korkuyor ve evde oturuyordu. Her gün Polonyalı ve Alman güçler arasındaki sınır çatışmaları ile ilgili yeni haberler geliyordu.

1940–42: Almanlar Kaluszyn’i işgal etti. Kasabanın belediye başkanı, Alman emirleri doğrultusunda, babamın ve arkadaşım Majlich'in babasının da içinde bulunduğu bir Yahudi konseyi seçti. Onlar da Majlich’i, beni ve diğer bazı gençleri Yahudi sağlık komitesinde çalışmak üzere seçti. İşlerimden biri, kadınları yıkanabilmeleri için kasabada kalan son Yahudi hamamına götürmekti. Bit yoluyla bulaşan tifüs vakasıyla zaten birkaç defa karşılaşmıştık. Bu ölümcül hastalığın yayılmasını önlemeye çalışıyorduk.

Eylül 1942’de Idzia'nın annesi ve babası ve 3.000 diğer Yahudi bir imha kampına gönderildi. O Aralık ayında 22 yaşındaki Idzia da aynı kampa gönderildi ve orada öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.