Inge Scheer

Inge Scheer

Doğum: 11 Ocak 1930

Viyana, Avusturya

Inge, Viyana’nın Tuna Kanalı ile Tuna Nehri kıyılarında bulunan ve büyük bir Yahudi bölgesi olan Leopoldstadt ilçesinde doğup büyüdü. Scheer ailesi müziği severdi ve Inge, aile fertlerinin popüler operetlerden seçip söylediği şarkıları dinleyerek büyüdü.

1933–39: Almanlar 1938’de Avusturya’yı topraklarına kattığında 8 yaşındaydım ve anne babam kaçmamızın daha iyi olacağına karar verdi. Yasadışı bir şekilde Hollanda üzerinden, Yahudi toplumunun bizim gibi yasadışı mültecileri sakladığı Brüksel’e kaçtık. Belçika’da Yidce tiyatro oyunları sergilemeye başladım ve çocuk yıldız olarak tanındım. Bir defasında meşhur Yid aktris Molly Picon’un başrolde oynadığı bir gösteride yer aldım.

1940–44: Almanlar 1940’ta Belçika’yı işgal etti. Inge kulağa fazla Almanca geldiğinden “Irene” adıyla anılmaya başlandım. Bir yıl sonra kız kardeşim Herta kayboldu. Annem ve babam bizi Brüksel’in dışında bulunan Katolik okuluna gittiğim bir mahalleye taşıdı. Ama başrahibe (Yahudi olduğumu biliyordu), “Meryem BÜTÜN çocukların anasıdır, iman edenlerin de, etmeyenlerin de” deyince çocukların anlayacağından korktum ve bir daha okula gitmedim. Brüksel kurtarıldığında 14 yaşındaydım. Sonra kız kardeşimi aramaya başladık.

Inge, savaştan sonra kız kardeşinin Auschwitz’de öldüğünü öğrendi. Scheer ailesi, 1948’de Avrupa’yı terk edip Arjantin’e gitti ve 1949’da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.