اینه شیَرInge Scheer

اینه شیَرInge Scheer

تاریخ تولد: ۱۱ ژانویهٔ ۱۹۳۰

وين, اتريش

اینه در منطقه لئوپول‌شتات وین که یک منطقه بزرگ یهودی نشین بین آبراه دانوب و رود دانوب بود بزرگ شد. خانواده شیر به موسیقی علاقه‌ی وافری داشتند و اینه با شنیدن آوازهای منتخب از اپراهای محبوب که توسط خانواده‌اش خوانده می‌شد، بزرگ شد.

۱۹۳۳-۳۹: هنگامی که اتریش در ۱۹۳۸ به آلمان ملحق شد من ۸ ساله بودم. والدینم تصمیم به فرار گرفتند. ما به طور غیرقانونی از طریق هلند به بروکسل برده شدیم. در آنجا انجمن یهودیان به پنهان کردن پناهنده های غیرقانونی مانند ما کمک می‌کرد. در بلژیک من شروع به بازی در تئاتر یدیش (یهودیان اروپا) کردم و به عنوان ستاره‌ای کوچک شناخته شدم. یک بار در نمایشی که بازیگر معروف یدیش، مولی پیکون در آن ایفای نقش می کرد، بازی کردم.

۱۹۴۰-۴۴: آلمان‌ها بلژیک را در سال ۱۹۴۰ اشغال کردند. من به عنوان «ایرن» شناخته می شدم زیرا اینه اسمی کاملاً آلمانی بود. یک سال بعد خواهرم هرتا ناپدید شد. والدینم مارا به محله‌ای در اطراف بروکسل بردند و من در آنجا به مدرسه‌ی کاتولیک رفتم. اما زمانی که خواهر روحانی (با علم به اینکه من یهودی هستم) گفت «مریم، مادر تمام کودکان است، هم مومنین هم غیر مومنین»، من از ترس بر ملا شدن یهودی یهودی بودنم، دیگر به آنجا برنگشتم. زمانی که بروکسل آزاد شد ۱۴ ساله بودم. سپس ما به دنبال خواهرم گشتیم.

پس از جنگ، اینه فهمید که خواهرش در آشوویتس از بین رفته است. در ۱۹۴۸، خانواده شیر اروپا را به مقصد آرژانتین ترک کردند و در ۱۹۴۹ به ایالات متحده مهاجرت کردند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.