Jacob Unger

Jacob Unger

Doğum: 14 Temmuz 1871

Polonya

Jacob, Erna Schumer’le tanışıp evlendiğinde Almanya’nın Essen şehrinde yaşıyordu. Karısı da kendisi gibi dindar bir Yahudi aileden geliyordu. Çiftin iki çocuğu oldu. 1923 yılında doğan Max ve 1925 yılında doğan Dora. Jacob, toptancılık yapıyor, akşamları da öğrencilere İbranice dersleri veriyordu.

1933–39: 1933 yılında Hitler iktidara gelince Jacob, ailesinin oraya taşınma ihtimalini araştırmak üzere Amsterdam’a gitti. Ancak Erna, Essen’de yaşayan üç kız kardeşini bırakmak istemiyor. Ayrıca Almanya’da kalırlarsa ailesinin güvende olacağını düşünüyordu. Ülke çapındaki kıyımların (Kristal Gece, Kırık Camlar Gecesi) ardından Unger ailesi, Kasım 1938’de Hollanda’ya kaçtı. Burada beş kuruşsuz mülteciler olarak kalan Unger ailesi bölündü. Max ve Dora, Yahudi örgütlerin himayesine bırakıldı.

1940–44: Almanlar, Mayıs 1940’ta Hollanda’yı işgal etti. Erna ve Jacob, üç yıl boyunca saklanarak hayatta kaldı. 17 Nisan 1943 günü Hollanda’daki Westerbork geçici kampına gönderildiler ve yedi gün sonra Polonya’daki Sobibor imha kampına sürüldüler.

Jacob, 1943 yılında Sobibor’da gaz verilerek öldürüldü. 72 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.