Jakob Frenkiel

Jakob Frenkiel

Doğum: 3 Aralık 1929

Gabin, Polonya

Jakob, dindar bir Yahudi ailesinin yedi oğlundan biriydi. Varşova’nın 80 km batısında, Gabin adında bir kasabada yaşıyorlardı. Jakob’un babası burada şapka yapıp satıyordu. Gabin’de Polonya’nın en eski sinagoglarından biri bulunuyordu. Bu ahşap sinagog 1710’da yapılmıştı. Gabin’de yaşayan çoğu Yahudi gibi, Jakob’un ailesi de sinagogun yakınında oturuyordu. Dokuz kişilik aile, üç katlı bir binanın en üst katındaki tek odalı bir evde yaşıyordu.

1933–39: 1 Eylül 1939’da, 10 yaşıma basmadan birkaç ay önce Almanlar Polonya’ya savaş açtılar. Kasabamıza ulaştıktan sonra, sinagogu ve etrafındaki evleri benzin döküp ateşe verdiler. Sinagogumuz ve evlerimiz yakılıp kül edilirken tüm Yahudi erkekler pazar yerinde toplanmış ve orada tutulmuştu. Bizim evimize de benzin dökülmüştü, ancak yangın oraya ulaşmadı.

1940–45: 12 yaşımda çalışma kampına gönderilecek bir grup erkeğin arasına alınmıştım. Bir yıldan daha uzun bir süre sonra Auschwitz’e gönderildik. Geldiğimizin ertesi günü erkek kardeşim Chaim ile çocuklar ve yaşlılarla birlikte sıraya dizildik. Bir tutukluya bize ne olacağını sordum. Bacaları işaret etti. “Yarın senin dumanın tütecek.” Kolumuzda bir numara dövmesi olmasını sağlayabilirsek öldürülmek yerine çalıştırılacağımızı belirtti. Gizlice tuvalete girip arka kapıdan kaçtık ve dövme yapılan erkeklerle birlikte sıraya girdik.

Auschwitz’de 17 ay sonra Jakob, Almanya’daki kamplara zorla yürütüldü. Nisan 1945’te Avusturya yakınında salıverilerek 16 yaşında Birleşik Devletler’e göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.