Joseph Muscha Mueller

Joseph Muscha Mueller

Doğum: 1932

Bitterfield, Almanya

Joseph, Almanya Bitterfield'de Çingene bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Bilinmeyen nedenlerden ötürü, hayatının ilk bir buçuk yılını yetimhanede geçirdi. Joseph doğduğu zaman, yaklaşık 26.000 Çingene—Sinti veya Roman kabilelerden—Almanya'da yaşıyordu. Büyük çoğunluğu Alman vatandaşı olsa da, bu kişiler genellikle diğer Almanlara göre ayrımcılığa uğrar ve tacize maruz kalırlardı.

1933–1939: Joseph, bir buçuk yaşındayken, Bitterfield'a yaklaşık 20 mil (32 km) uzaklıktaki Halle kentinde yaşayan bir aile tarafından evlat edinildi. Aynı yıl Naziler iktidara geldi. Joseph okuldayken, genellikle şakaların kurbanı olurdu ve “yaramazlık ettiği” gerekçesiyle dövülürdü. Aynı zamanda Yahudi Gençlik Hareketi'nin üyeleri olan sınıf arkadaşları tarafından “piç” ya da “mulatto (biri zenci, biri beyaz ana babadan doğan kimse)” hakaretine de maruz kalırdı.

1940–1944: 12 yaşındayken sınıfına gelen, “apandisiti” olduğunu ve acil ihtiyaca gerek duyduğunu söyleyen 2 yabancı tarafından alındı. Karşı çıktı. Ancak dövüldü ve kısırlaştırıldığı bir ameliyata alındı. Söz konusu ameliyat, Çingeneleri de kapsayan, Nazilerin “asosyal” kişilerin zorunlu olarak kısırlaştırılmasını öngören yasal bir ameliyat haline geldi. İyileştikten sonra Joseph Bergen-Belsen toplama kampına götürülecekti. Fakat üvey babası oğlunu hastaneden kaçırmayı ve gizlemeyi başardı.

Joseph bir bahçe barakasında beş ay saklanmak suretiyle savaştan sağ çıktı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.