Joseph von Hoppen Waldhorn

Joseph von Hoppen Waldhorn

Doğum: 14 Kasım 1930

Paris, Fransa

Joseph, göçmen bir Yahudi ailenin üç çocuğunun en küçüğüydü. Polonya doğumlu babası Avusturya-Macaristan ordusunda subaylık yapmış, I. Dünya Savaşı sırasında Joseph’in Macaristan doğumlu annesiyle tanışıp evlenmişti. Joseph, dindar bir ailede yetişti ve Fransızca konuşarak büyüdü.

1933–39: Annem, Paris’in kendisinin büyüdüğü fakir köyden daha iyi olduğunu söylüyordu. Bozuk Fransızca konuşan annemin aksine, ablalarım ve ben akıcı bir şekilde Fransızca konuşarak büyüdük. Rothschild ailesinin parasal destek verdiği özel bir devlet okuluna gittim. Babam Almanya’daki Yahudilerin yaşadığı korkunç şeylerin burada bizim başımıza gelmeyeceğini söylüyordu.

1940–44: Paris’e kaçtım ve Batı Fransa’daki Sees’te bulunan çiftliğinde saklanmama izin veren bir arkadaşımın kız kardeşinde kaldım. Almanlar bir yıl önce ben 9 yaşındayken Paris’i işgal etmişti. Başta tehlikede değildim. Derhal sürgüne tabi tutulan yabancı ülkede doğmuş anne babamın aksine ben Fransız vatandaşıydım. Almanlar babamı 1941’de sürgüne yolladıktan sonra Paris’e kaçtım. Sahte evraklarım vardı ve yeni adım Georges Guerin olmuştu. Kız kardeşlerimin de sahte evrakları vardı ve Alencon yakınlarında ofis işlerine girmişlerdi.

Joseph’in Alencon’daki kız kardeşi, durumunun anlaşılması üzerine tutuklandı. Joseph, savaşın sonuna kadar gizlenmeyi başardı ve 1949’da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.