Lewek Szabasson

Lewek Szabasson

Doğum: 10 Mart 1914

Kozienice, Polonya

Lewek ile beş kız ve erkek kardeşi, Polonya’nın doğu merkezindeki bir kayın ağacı ormanında bulunan Kozienice kasabasında dindar bir Yahudi anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Lewek’in babası bir kereste fabrikası sahibiydi ve Lewek ile erkek kardeşleri, büyüyünce babalarının aile işini idare etmesine yardımcı oldular.

1933–39: 15 yaşındayken Kozienice yakınlarındaki bir tarımcılık okuluna gittim. Çünkü toprağı işlemek için Filistin’e göç etmek istiyordum. Ama Naziler 1933’de Almanya’da iktidara gelince Filistin’e göç etme imtiyazı, Almanyalı Yahudi gençlere verildi. Gitme şansım kalmadığını görünce Kozienice’ye geri döndüm ve Almanlar 1939’da Polonya’yı işgal edince orada tuzağa düşürülüp yakalandım.

1940–44: Almanlar, 1939’un sonlarında Kozienice’de bir getto kurdu ve 1940’ta 26 yaşındayken Polonya ve Almanya’daki çalışma kamplarına sürüldüm. Allach çalışma kampında daha sonra yemek için ekmek kırıntılarını saklayan bir arkadaşım vardı. Ama bunu yaparken zayıf düştüğü için hiçbir şey yiyemedi ve öldü.

Lewek, 200 kişilik büyük bir aileden sağ kalan birkaç kişiden biriydi. 1949'da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.