Lore Heumann

Lore Heumann

Doğum: 29 Mart 1931

Hellenthal, Almanya

İki kız kardeşin küçüğü olan Lore, Belçika sınırına yakın bir köyde, Yahudi bir ailede doğdu. Heumann ailesi büyük mağazalarının üst katında oturuyordu. Sokağın karşı tarafında da büyük ahırında atları ve inekleri olan Lore'nin büyükbabası oturuyordu. Lore bir yaşındayken ailesi Lippstadt şehrine taşındı. Evlerinin arkasındaki büyük bahçenin diğer tarafından Lippe Nehri geçiyordu.

1933–39: Lore 6 yaşındayken ailesi yakınlardaki Bielefeld’e taşındı ve Lore burada devlet okuluna başladı. Bir yıl sonra, ablası Margot ile birlikte okuldan atıldı. Bir gün aniden sınıftan kovulmuşlardı. Nedenini anlayamadan, dışarıda öylece ağlayarak kalakaldılar. Sonra eve yürüdüler. Bundan sonra anne ve babaları onları bir Yahudi okuluna gönderdi. Oradaki öğretmenleri de, onlar gibi Nazilerin okullardan kovduğu öğretmenlerdi.

1940–44: Lore on bir yaşını bitirdikten birkaç ay sonra, ailesiyle birlikte Çekoslovakya’daki Theresienstadt gettosuna gönderildi. Heumann ailesi istasyona vardığında Lore'nin altı ay kadar önce oraya gönderilen zayıf, hasta görünüşlü büyükannesiyle karşılaştılar. Büyükannesi onlara büyükbabasının birkaç hafta önce açlıktan öldüğünü söyledi. Lore gettoda Yahudi öğretmenler tarafından gizlice verilen derslere katılıyordu. Ancak hemen hemen her zaman aç olduğundan dikkatini derslere vermesi zor oluyordu.

On üç yaşındaki Lore Mayıs 1944’te ailesiyle birlikte Auschwitz’e gönderildi. Onun ve ailesinin orada öldüğü sanılıyor. Ablası Margot savaştan sağ olarak kurtuldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.