Marie Sidi Stojka

Marie Sidi Stojka

Doğum: 1906

Avusturya

Marie, konvoy hâlinde seyahat eden ve gezgin at tüccarları olarak geçimlerini sağlayan Lowara Roma Çingene kabilesine mensuptu. Kışın Avusturya'nın başkenti Viyana'da kalıyor, yazın tekrar Avusturya kırsalına dönüyorlardı. Marie, 18 yaşındayken kendisiyle aynı kabileden olan Karl Stojka ile evlendi. Marie'nin ailesi, Roma Katolik inancına sahipti ve 200 yıldan beri Avusturya'da yaşamaktaydılar.

1933–39: 1936 yılında altı çocuğumuz vardı. Kafilemizle beraber yaşıyorduk. Özgürlüğe, gezmeye ve çok çalışmaya alışmıştık. Mart 1938'de Almanya Avusturya'yı ilhak ettiğinde vagonumuz kışı geçirmek üzere geldiğimiz Viyana'daki kamp alanındaydı. Almanlar yerimizden ayrılmamızı emretti. Vatandaşlık haklarımızı kaybetmiştik. Ailem vagonumuzu eve dönüştürmek zorunda kaldı. Yemeği ateş üzerinde pişirmek yerine ocakta pişirmeyi öğrendim.

1940–44: Çingenelere kendilerini başka bir “ırkın” üyeleri olarak kaydettirmeleri için baskı yapıldı. Kamp alanımız etrafı telle çevrildi ve polis gözetimine girdik. Bir yıl sonra Almanlar kocamı götürdü. Birkaç ay sonra da bana onun küllerini yolladılar. Yas tutuyordum. Uzun saçlarımı kestim. Bir rahibin yardımıyla da küllerini kutsal toprağa gömdüm. En sonunda geride kalanları, Çingenelerin tutulduğu Birkenau Nazi kampına gönderdiler. Bu korkunç yerde çocuklarıma elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyordum fakat en küçük çocuğumu tifüs nedeniyle kaybettim.

Marie, 1944'te Ravensbrueck kampına gönderildi. Nisan 1945'te Bergen-Belsen kampındayken de kurtarıldı. Savaş sona erince sağ kurtulan beş çocuğuyla tekrar bir araya geldi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.