Mordecai Pinchas Szabasson

Mordecai Pinchas Szabasson

Doğum: 1908

Kozienice, Polonya

Yidişçede Motl olarak bilinen Mordecai, altı çocuk sahibi dindar bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir huş ağacı ormanının yakınında bulunan memleketi Kozienice’de kereste sektörü büyük öneme sahipti. Mordecai, ortaokuldan mezun olduktan sonra kereste işine girdi. Küçük ama başarılı şirketi kereste alıp satıyordu.

1933–39: Almanların Eylül 1939’da Polonya’yı işgalinden birkaç ay sonra Mordecai’nin babası, toplumun önde gelen bir ferdi olarak, Almanlar tarafından tutuklanma ihtimali olduğu için şehri terk etmesi konusunda uyarıldı. Mordecai, babası, kız kardeşi, eniştesi ve kız arkadaşıyla birlikte Polonya’nın Sovyet işgalindeki bölümüne kaçtı. Orada sığınacak bir yer bulmayı umuyorlardı. Yolda Mordecai, kız arkadaşıyla evlendi.

1940–41: Polonya’nın Sovyet ve Alman işgali altında bulunan bölümleri arasındaki sınırı sağ salim geçtikten sonra Mordecai, 1941 yılında Almanlar Batı Ukrayna’yı işgal edene kadar Lvov yakınlarında Sovyetlerin kontrol ettiği kereste işinde çalıştı. İşgalle birlikte Nazi Mobilize Katliam Birlikleri (Einsatzgruppen), o bölgedeki binlerce Yahudiyi öldürmeye başladı.

33 yaşındaki Mordecai ve ailesinden bir daha haber alınamadı. Belki de Einsatzgruppen tarafından öldürülen binlerce Yahudi arasındaydılar.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.