Remy Dumoncel

Remy Dumoncel

Doğum: 28 Ekim 1888

Romorantin, Fransa

Remy, küçük bir Fransız kasabasında Katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Paris Üniversitesi'nde hukuk okuduktan sonra 1913'te, Paris'teki Tallandier yayınevine girdi. I. Dünya Savaşı'nda Fransız ordusunda savaştı ve beş kez yaralandı. Savaştan sonra Tallandier'de çalışmak üzere geri döndü ve 1919'da yayınevinin sahibinin kızı Germaine Tallandier ile evlendi. Beş çocukları oldu ve çocuklarını dindar Katolikler olarak yetiştirdiler.

1933–1939: 1935'te Remy, Fransa'nın 35 mil (56 km) güneydoğusunda yer alan küçük kasaba Avon'a belediye başkanı oldu. Remy, kraliyet sarayı ve Fontainbleau ormanına yakınlığıyla meşhur olan kasabasıyla gurur duyuyordu. Vatansever bir Fransız olarak Remy, Hitler'in 1933'te iktidara gelmesinden sonra Almanya'ya güvenmedi.

1940–1944: Haziran 1940'da Almanlar Fransa'yı yendi ve 16 Haziran'da Avon'u işgal etti. Remy belediye başkanı olarak kalmakta kararlıydı. “Velite Thermoplyles” isimli direniş grubunun aktif bir üyesi hâline geldi. Yahudilere ve artık kitabı basılmayan yazarlara malî destek verdi. Evinin olduğu Dorgogne'de, Alsaslı Yahudilere kucak açtı. Belediye başkanlığı yetkisini Yahudileri ve diğer kaçakları korumak için kullanan Remy, bu kişilere sahte belgeler düzenledi ve Fransa'nın işgal edilmemiş güney bölgesine ya da güvende olabilecekleri yerlere gitmeleri için yardım etti.

4 Mayıs 1944'te, Remy bir iş gezisi için Paris'ten döndükten sonra, Avon'da Gestapo tarafından tutuklandı. 15 Mayıs 1945'te Neuengamme toplama kampında vefat etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.