رمی دومانسل

رمی دومانسل

تاریخ تولد: ۲۸ اکتبر ۱۸۸۸

رومورانتين, فرانسه

رمی در یکی از شهرهای کوچک فرانسه در یک خانواده کاتولیک متولد شد. در1913، پس از تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه پاریس، به شرکت چاپ و نشر تالاندیه در پاریس ملحق شد. طی جنگ جهانی اول، در ارتش فرانسه خدمت کرد و پنج بار زخمی شد. بعد از جنگ برای کار به تالاندیه بازگشت، و در سال 1919 با دختر مالک شرکت، ژرمن تالاندیه، ازدواج کرد. آنها صاحب پنج فرزند شدند و آنها را با عقاید کاتولیک بار آوردند.

39-1933: در 1935، رمی به عنوان شهردار آون (Avon) انتخاب شد. آون شهر کوچکی در 35 مایلی جنوب غربی پاریس بود. او به شهر خود افتخار می کرد؛ شهری که به دلیل کاخ سلطنتی و همچنین به لحاظ قرار گرفتن در مجاورت جنگل فونتن بلو (Fontainebleau) معروف بود. رمی از آنجا که یک فرانسوی بسیار میهن پرست بود، بعد از به قدرت رسیدن هیتلر در1933 نسبت به آلمان بی اعتماد شد.

44-1940: در ژوئن 1940، آلمانها فرانسه را شکست دادند و در شانزدهم همان ماه شهر آون را اشغال کردند. رمی تصمیم گرفت در مقام خود به عنوان شهردار باقی بماند و به یک گروه مقاومت موسوم به "ولیت ترموپیلز" پیوست. او نویسندگان یهودی و سایر نویسندگانی را که آثارشان دیگر منتشر نمی شد مورد حمایت مالی قرار داد. رمی برخی از یهودیان اهل آلزاس را در منزل شخصی خود در دوردونی (Dordogne) پناه داد. او با استفاده از موقعیت خود به عنوان شهردار، از یهودیان و سایر فراریان حمایت می کرد، اوراق هویت جعلی در اختیار آنها می گذاشت و به آنها کمک می کرد تا به قسمتهای اشغال نشده فرانسه در جنوب و یا خانه های امن بگریزند.

در چهارم مه 1944، رمی به محض بازگشت از یک سفر تجاری به پاریس درآون توسط گشتاپو دستگیر شد. او در 15 ماه مه 1945 در اردوگاه کار اجباری نوینگام (Neuengamme) درگذشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.