Renee Schwalb

Renee Schwalb

Doğum: 1 Nisan 1937

Viyana, Avusturya

II. Dünya Savaşı’ndan önce 175.000 Yahudiye ev sahipliği yapan Viyana, Avrupa Yahudilerinin yaşadığı büyük bir merkezdi. Viyana, ayrıca Filistin yerleşim hareketinin entelektüel merkeziydi. Şehirdeki Yahudilerin çoğu, Danube Kanalı’nın doğu yakasındaki iki büyük bölgede yaşıyordu. Renee’nin babasının şehirde erkek kıyafetleri satan bir mağazası vardı.

1933–39: Alman kuvvetleri, Mart 1938’de Avusturya’yı işgal etti. Çok hızlı bir şekilde Yahudi karşıtı kanunlar uygulandı. Babamın iş yapması yasaklandı ve mağazasına el konuldu. 1939 yılının başlarında, annemin ve benim kendisiyle orada buluşabilmemiz niyetiyle Amerika’ya gitti. Ama aradaki zamanda durum Yahudiler için daha da beter bir hâl aldı. Sürgünden kurtulmak için annemle birlikte Belçika’ya kaçmak zorunda kaldık. 2 yaşındaydım.

1940–44: Annem, beni yer altı örgütünden bir adama verdi. Beni Yahudi olduğum için aldığını söyledi. Beni rahibelerin yanına götürdüler ve adımı Suzanne LeDent olarak değiştirdiler. Rahibe manastırında diğer çocuklarla nadiren oyun oynardım. Çünkü bana çok zoru sorabilirlerdi. Tesbih denilen, ipe dizili boncukları kullanarak dua etmeyi öğrendim ve Katolik dualarını ezberlediğim için madalyalar kazandım. 1943 yılında Almanlar, rahibelerin Yahudileri sakladığını öğrenince önce bir ailenin yanına, daha sonra da Brüksel yakınlarındaki bir Protestan ıslah evine gittim.

Renee savaştan sonra annesiyle yeniden bir araya geldi. Beş yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ettiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.