رنه شوالب  Renee Schwalb

رنه شوالب Renee Schwalb

تاریخ تولد: ۱ آوریل ۱۹۳۷

وين, اتريش

وین پیش از جنگ جهانی دوم، با داشتن ۱۷۵،۰۰۰ یهودی، مرکز اصلی محل سکونت یهودیان اروپایی بود. وین همچنین کانون فکری جنبش اسکان مجدد فلسطین بود. بسیاری از یهودیان این شهر در دو منطقه‌ی بزرگ در بخش شرقی کانال دانوب زندگی می کردند. پدر رنه در این شهر، صاحب یک فروشگاه موفق فروش پوشاک مردانه بود.

۱۹۳۳-۳۹: نیروهای آلمانی، اتریش را در ماه مارس ۱۹۳۸ اشغال کردند. قوانین ضدیهود سریعاً اعمال شد. پدرم را از کار کردن بازداشتند و فروشگاهش تصرف شد. در اوایل سال ۱۹۳۹، وی با اندیشه‌ی اینکه من و مادرم به او خواهیم پیوست به آمریکا رفت. اما دراین مدت، وضعیت یهودیان بدتر شد و من و مادرم برای فرار از تبعید مجبور به فرار به بلژیک شدیم. من ۲ سالم بود.

۱۹۴۰-۴۴: مادرم من را به مردی در "شبکه‌ی تشکیلات زیر زمینی" سپرد. چون یهودی بودم من را به چندین راهبه سپردند و آنها نام مرا به سوزانا لِدِنت تغییر دادند. در مدرسه‌ی صومعه، از اینکه شاید از من سوالهای زیادی بپرسند، به ندرت با بچه‌های دیگر بازی می کردم. من یادگرفته بودم با رشته‌ای از دانه‌ها، که تسبیح خوانده می شد عبادت کنم. برای حفظ نمازهای کاتولیک‌ها، چند مدال برنده شدم. در سال ۱۹۴۳، وقتی آلمان‌ها متوجه شدند که راهبه‌ها یهودیان را مخفی می کنند، ابتدا به یک خانواده و سپس به یک مدرسه‌ی پروتستان نزدیک بروکسل منتقل شدم.

بعد از جنگ، رنه به مادرش پیوست. پنج سال بعد، آنها به ایالات متحده مهاجرت کردند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.