Robert Freund

Robert Freund

Doğum: 3 Ekim 1893

Feudenheim, Almanya

Beş kardeşin ikinci en büyüğü olan Robert, Mannheim’ın bir banliyösünde Yahudi anne baba tarafından büyütüldü. I. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunda görevliyken yaralandı. Savaştan sonra evlenip sanayi şehri Mannheim’da yuva kuran Robert ve karısı Emma'nın iki çocuğu oldu. Robert, geçimlerini iç dekoratörlük yaparak sağlıyordu.

1933–39: Naziler, 1933 yılında iktidara geldi. Robert’ın çocukları, devlet okulunda atıldı ve kendisi de işini kaybetti. Naziler, 1938 yılında yerel sinagogu ve Yahudi okulunu yakınca (Kristal Gece: Kırık Camlar Gecesi) Robert ve karısı, 14 yaşındaki oğullarını İngiltere’ye göndermeye karar verdi. Kızlarının yurt dışına gönderilmek için çok küçük olduğunu düşünüyorlardı. Robert, Nazi zulmünün daha fazla artmayacağını düşünerek Mannheim’da kalmaya karar verdi. 1939 yılında savaş başladı.

1940–42: 22 Ekim 1944 günü Freund’lara Mannheim’i terk etmeye hazırlanıp yakındaki tren istasyonunda toplanmaları emredildi. Robert, bu emre itaat etmedi ve karısıyla kızını Mannheim’ın dışında yaşayan bir Yahudi ailenin yanında saklamaya çalıştı. Ancak yerleri bulundu. Robert, ailesinin gözü önünde dövüldü. Onlardan kendisini dövmeyi bırakıp öldürmelerini isteyince durdular. Freund ailesi, Güney Fransa’daki Gurs kampına sürüldü. Robert, burada karısı ve kızından ayrı düştü.

Robert, Ağustos 1942’de Drancy geçici kampına nakledildi ve 14 Ağustos’ta Auschwitz'e sürüldü. Oraya varınca gaz verilerek öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.