Wilhelm Kusserow

Wilhelm Kusserow

Doğum: 4 Eylül 1914

Bochum, Almanya

I. Dünya Savaşı’nın başında doğan Wilhelm, adını Alman İmparatoru II. Wilhelm’den almıştı. Ailenin en büyük oğlu olan Wilhelm, Lutheran’da büyüdü. Ancak savaştan sonra anne babası, Yehova Şahidi oldu ve çocuklarını inançlarına uygun şekilde yetiştirdi. 1931 yılından sonra kırsal Bad Lippspringe kasabasında bulunan evleri, Yehova Şahitleri etkinlik merkezi olarak tanınmaya başlandı.

1933–39: Şahitler, Hitler’e değil Tanrı’ya sadık oldukları için Kusserow ailesi, Nazi polisinin yakın takibi altındaydı. Kusserow ailesinin evi sürekli aranıyordu ve dinî kitaplarının bir bölümüne el konulmuştu. Şahit kardeşlerine sığınacak yer teklif ettiler ve evlerinde yasadışı olarak, hatta Wilhelm’in babası iki kere tutuklanmasına rağmen İncil çalışma toplantıları düzenlemeyi sürdürdüler.

1940: Almanya, Eylül 1939’dan beri savaştaydı ve Wilhelm, “Öldürmeyeceksin” emrine sıkı sıkıya bağlı olması nedeniyle Alman ordusuna katılmayı reddettiği için tutuklandı. Wilhelm’e göre Tanrı’nın kanunları, Hitler’in kanunlarından önce geliyordu. Hakim ve savcı onun fikrini değiştirmeye çalıştı. “Şer ve zararlı” inancından vazgeçerse idam kararını kaldırmayı teklif ettiler. Wilhelm bu teklifi reddetti. Mahkeme onu idama mahkum etti.

Savunma avukatına göre, Wilhelm “inancı doğrultusunda öldü”. 27 Nisan 1940 günü Muenster hapishanesinde idam mangası tarafından vurularak öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.