Zalie Waldhorn

Zalie Waldhorn

Doğum: 27 Haziran 1927

Paris, Fransa

Zalie, göçmen bir Yahudi ailenin üç çocuğunun ikincisiydi. Polonya doğumlu babası Avusturya-Macaristan ordusunda subaylık yapmış, I. Dünya Savaşı sırasında Macaristan doğumlu annesiyle tanışıp evlenmişti. Zalie doğmadan kısa bir süre önce anne babası Paris’e yerleşti. Zalie, erkek kardeşi ve kız kardeşi orada dindar bir ev ortamında yetişti.

1933–39: Annem, fakir bir köyde yetişmektense Paris’te yetişmenin daha iyi olduğunu söylüyordu. Annemin Fransızcası bozuktu ama ben Fransızcayı akıcı konuşarak büyüdüm. İlkokulda bütün Fransız tarihini öğrendik. Hitler’den korkmuyordum. Babam Almanya’daki Yahudilerin yaşadığı korkunç şeylerin Fransa’da yaşanmayacağını söylüyordu.

1940–44: Almanlar 1940’ta Paris’i işgal ettiğinde hemen hemen 13 yaşındaydım. Babam 1942’de Polonya doğumlu başka Yahudilerle birlikte sürgüne gönderildi. Sonra da annem sürgüne gönderildi. Daha sonra ben de Yahudi kimliğimi gizleyen sahte evraklarla Paris’i terk ettim. 16 yaşındaki Zali Guerin oldum. Açık renk saçlarım, mavi gözlerim ve akıcı Fransızcamla Yahudi olmayan Fransız vatandaşı olarak geçtim. Alencon kasabasında sekreter olarak çalıştım ama bir yıl sonra Yahudi olduğum anlaşıldı ve tutuklandım. Almanlar beni dövdü. Onca zaman kendilerini kandırmamdan utanmış gibi görünüyorlardı.

17 yaşındaki Zalie, 31 Temmuz 1944 günü bir çocuk konvoyuyla Auschwitz’e sürüldü. Toplama kamplarında sağ kaldı ve savaştan sonra Paris’e döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.