زالی والدهورن Zalie Waldhorn

زالی والدهورن Zalie Waldhorn

تاریخ تولد: ۲۷ ژوئن ۱۹۲۷

پاريس, فرانسه

زالی دومین فرزند از سه فرزند یک خانواده‌ی مهاجر یهودی بود. پدر لهستانی‌الاصل او که افسر اسبق ارتش اتریش-مجار بود، مادر مجاری‌الاصل او را در جنگ جهانی اول ملاقات و با او ازدواج کرده بود. کمی پس از تولد زالی، والدین او به پاریس رفتند. در آنجا زالی و برادر و خواهرش در یک خانه‌ی مذهبی بزرگ شدند.

۱۹۳۳-۳۹: مادر می گوید زندگی در اینجا بهتر از روستای فقیر خودش است. مادرم به سختی فرانسه صحبت می کند اما من به راحتی این زبان را صحبت می کنم. در مدرسه ابتدایی، ما تاریخ فرانسه را یاد گرفتیم. من از هیتلر نمی‌ترسیدم. پدرم می‌گفت اتفاقات بدی که برای یهودی‌ها در آلمان می‌افتد، اینجا در فرانسه به سراغ ما نمی آید.

۱۹۴۰-۴۴: زمانی که آلمان در ۱۹۴۰ پاریس را اشغال کرد، من ۱۳ ساله بودم. در ۱۹۴۲ پدرم همراه با دیگر یهودیان لهستانی‌الاصل تبعید شد. سپس مادرم تبعید شد. پس از آن من پاریس را با مدارک جعلی که هویت یهودی‌ام را پنهان می‌کرد، ترک کردم. من زالی گارین ۱۶ ساله شده بودم و به دلیل موی روشن، چشمان آبی و فرانسوی روانم به راحتی به عنوان شهروند فرانسوی غیریهودی زندگی می‌کردم. در شهر آلنکون به عنوان منشی کار می‌کردم اما پس از یک سال هویت یهودی من شناسایی شد و دستگیر شدم. آنها من را کتک زدند و به نظر می‌رسید از اینکه آنها را فریب داده‌ام بسیار خشمگین هستند.

زالی ۱۷ ساله در ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۴ همراه با کاروان کودکان به آشویتس تبعید شد. او از بازداشتگاه جان سالم به در برد و پس از جنگ در پاریس به زندگی ادامه داد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.