Zigmond Adler

Zigmond Adler

Doğum: 18 Temmuz 1936

Liege, Belçika

Zigmond'un ailesi, Belçika'ya göç etmiş Çekoslavakyalı Yahudilerdendi. Annesi Rivka, gömlekçiydi. Rivka yıllar önce Liege'ye taşınan ağabeyi Jermie'nin ardından, sürekli bir iş bulmak için gençliğinde Belçika'ya geldi. Liege'de Rivka iş adamı Otto Adler'le evlendi. Çift çocuk büyütmek için can atıyordu.

1933–1939: Zigmond 1936'da dünyaya geldi. Ancak annesi bir yıl sonra hayatını kaybetti. Babası yeniden evlendiyse de, bu evlilik uzun sürmedi. Zigmond'un babası üçüncü kez evlendi ve kısa süre Zigmond'un bir kız kardeşi ve düzenli bir aile hayatı oldu. Çocukken Zigmond sık sık birkaç sokak uzakta yaşayan dayısı Jermie'nin ailesini ziyarete giderdi.

1940–1944: Almanlar Belçika'yı işgal ettiğinde Zigmond üç yaşındaydı. İki yıl sonra, Almanlar babasını zorunlu çalıştırmak üzere sürgüne gönderdiler. Bu olaydan sonra Zigmond, üvey annesi Liege'yi terk etti ve Zigmond'u dayısı Jermie ve teyzesi Chaje'ye bıraktı. Naziler Liege'de Yahudileri toplamaya başladığında, Jermie dayının bazı arkadaşları Yahudi kimliklerini gizleyen sahte belgeler ayarlamaları için yardımcı oldu ve yakındaki bir köyde yaşamaları için ev kiraladı. İki yıl sonra bir Pazar sabahı Gestapo eve geldi. Bu evde Yahudilerin yaşadığından şüpheleniyorlardı.

Zigmond, dayısı ve iki kuzeni Mechelen tevkif kampına, oradan da 21 Mayıs 1944'te 7 yaşındaki Zigmond'un gaz odasında öldürüldüğü Auschwitz'e götürüldüler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.