زيگموند آدلر  Zigmond Adler

زيگموند آدلر Zigmond Adler

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئیهٔ ۱۹۳۶

لی Liege, بلژيک

والدین زیگموند از یهودیان چکوسلواکی بودند که به بلژیک مهاجرت کرده بودند. مادرش، ریفکا، یک پیراهن دوز بود. او در جوانی به دنبال برادر بزرگش، یرمی، برای یافتن شغلی ثابت به بلژیک آمده بود. برادرش چند سال پیش با خانواده‌ی خود به لی Liege نقل مکان کرده بود. در لی، ریفکا با تاجری به نام اوتو آدلر آشنا شد و ازدواج کرد. زوج جوان مشتاقانه در انتظارتشکیل خانواده بودند.

۱۹۳۳-۳۹: در ۱۹۳۶ زیگموند به دنیا آمد اما مادرش یک سال بعد درگذشت. پدرش دوباره ازدواج کرد، اما این پیوند دوامی نداشت. پدر زیگموند برای سومین بار ازدواج کرد و خیلی زود زیگموند صاحب یک خواهر ناتنی و زندگی خانوادگی با ثبات شد. زیگموند اغلب به دیدن خانواده‌ی دائی خود یرمی می‌رفت که فقط چند بلوک دورتر زندگی می‌کردند.

۱۹۴۰-۴۴: وقتی آلمانی‌ها بلژیک را اشغال کردند، زیگموند ۳ سال داشت. دو سال بعد، آلمانی‌ها پدر او را برای بیگاری تبعید کردند. سپس، نامادری زیگموند لی را ترک کرد و زیگموند را به دائی و زن دايی‌اش، خایا سپرد. هنگام توقیف یهودیان لیگ توسط نازی‌ها، بعضی از دوستان کاتولیک دائی یرمی به آنها کمک کردند تا اوراق هویت جعلی که یهودی بودن آنها را مخفی می‌کرد تهیه کنند و بعد خانه‌ای در یکی از دهکده‌های نزدیک به آنها اجاره دادند. دو سال بعد، در صبحگاه یک روز یکشنبه، مأموران گشتاپو به خانه‌ی آنها آمدند. آنها شک کرده بودند که یهودیان در آنجا زندگی می کنند.

زیگموند، زن دايی و دو فرزندش را به بازداشتگاه موقت مهلن Mechelen و سپس به آشویتس تبعید کردند. زیگموند هفت ساله در ۲۱ مه ۱۹۴۴ در آنجا با گاز کشته شد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.