Zuzana Gruenberger

Zuzana Gruenberger

Doğum: 3 Mart 1933

Kosice, Çekoslovakya

Zuzana, Kosice şehrinde yaşayan ve Macarca konuşan bir Yahudi ailenin üç çocuğundan en küçüğüydü. Ailenin bebeğiydi ve ona Zuzi diyorlardı. Babası, atölyesi kendi dairesinde bulunan bir terziydi.

1933–39: Kasım 1938’de Zuzana beş yaşındayken Macar birlikleri Kosice’ye girdi ve bölgeyi Macaristan’a dâhil etti. Macarlar şehrin adını Kassa olarak değiştirdi. Macar hükümeti Nazi Almanyası ile dostane ilişkiler içindeydi ve Kosice’de Yahudi karşıtı yasaları uygulamaya koydu.

1940–44: 1941’de Zuzana okula başladıktan bir yıl sonra Macarlar Gruenberger ailesi ile birlikte diğer Yahudi aileleri Macaristan’ın başka bölgelerindeki kamplara taşıdı. Gruenberger ailesi sonraki baharda serbest bırakıldı ve Kosice’ye döndü. Ancak hemen ardından Zuzana'nın erkek kardeşi ve babası köle işçi olarak alındı. 1944’te Zuzana, annesi ve kız kardeşi dâhil, Kosice'de yaşayan 12.000 Yahudi, Almanlarla işbirliği yapan Macarlar tarafından toplandı. Şehrin sınırlarındaki bir tuğla fabrikasına gönderildiler ve Auschwitz’e giden trenlere bindirildiler.

Zuzana ve annesi, Mayıs 1944’te Auschwitz’e varır varmaz gaz verilerek öldürüldü. Zuzana on bir yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.