Tanikliklar

Alice Lok Cahana

Almanya 1944’te Macaristan’ı işgâl etti. Alice, aynı yıl Auschwitz’e gönderildi. Bir keresinde gaz odası için seçildi, ancak arıza nedeniyle hayatta kaldı. Müttefik kuvvetler kampa yaklaştığında Alice ve diğer esirler, Guben kampına tahliye edildiler. Alice, kız kardeşi ve başka bir kız, kamptan yürümeye zorlandıklarında kaçmalarına karşın bulunup Bergen-Belsen’e gönderildiler. Alice’in kız kardeşi Kızıl Haç hastanesine götürüldü, ancak Alice bir daha onu hiç görmedi. Savaştan sonra Alice, Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Deşifre Edilmiş Metin

Birkaç gün sonra Bergen-Belsen’e geldik. Bergen-Belsen yeryüzündeki cehennemdi. Hiçbir edebî eserde yazılanlar bile Bergen-Belsen ile karşılaştırılamaz. Geldiğimizde ölüler artık başka yere götürülmüyordu. Onların üzerinden geçiyordunuz, yürüyemezseniz üzerlerine düşüyordunuz. Kahrediciydi...su için yalvaran insanlar. Barakalardaki döşemelerin arasına düşüyorlardı. Ağlayıp yalvarıyorlardı. Cehennemdi, cehennem. Cehennemdi. Gündüz gece. Ağlamalardan kaçamıyordunuz, duadan kaçamıyordunuz, “Merhamet” [çığlıklarından] kaçamıyordunuz. Bu bir ilahiydi, ölülerin ilahisi. Cehennemdi.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.