Tanikliklar

Bella Jakubowicz Tovey

Bella, Sosnowiec’te yaşayan bir Yahudi ailenin dört çocuğundan en büyüğüydü. Babasının triko fabrikası vardı. Almanlar 1939’da Polonya’yı işgâl ettikten sonra fabrikaya el koydu. Ailenin mobilyaları bir Alman kadına verildi. Bella, 1941’de Sosnowiec gettosundaki bir fabrikada çalışmaya zorlandı. 1942 yılının sonunda aile Bedzin gettosuna gönderildi. Bella, 1943’te Gross-Rosen’in alt kamplarından biri olan Graeben’e, 1944’te de Bergen-Belsen’e sürüldü. Nisan 1945’te salıverildi ve 1946’da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Deşifre Edilmiş Metin

Bergen-Belsen, Auschwitz gibi değildi. Gaz odaları yoktu. Gaz odasına ihtiyaçları yoktu, orası gerçek bir ölüm kampıydı. Büyük ve boş bir barakaya götürüldüğümüzü hatırlıyorum. Yerde yalnızca saman vardı. Bacaklarımızı uzatacak yer olmayan bu barakalara itilerek sokulduk. Oturduğumuzda dizlerimiz neredeyse...çenemize dayanıyordu. Bacaklarınızı uzatamıyordunuz, hava soğuktu ve açtık. Size şunu söylemek istiyorum, pek fazla zaman geçmeden bacaklarımızı uzatabildik çünkü insanlar...insanlar ölüyordu. Tüm çevremizdeki insanlar neredeyse hemen ölüyorlardı. Ölüleri dışarı çıkarmamız ve taşımamız gerekiyordu...dışarıda her zaman ölü bedenlerden oluşan büyük yığınlar vardı ve ben...ben birçoğunu taşıdım. Bunu yapmaya nasıl devam ettiğimi bilmiyorum. Şöyle söyleyeyim ben...insan bir şekilde kendisini koruyor. Tek bildiğim, hiç, hiçbir zaman yüzlerine bakmadım, yüzlerine bakmadım işte.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.