Tanikliklar

Benjamin (Beryl) Ferencz

Ben Romanya, Transilvanya'daki Karpat Dağları'ndaki küçük bir köyde dünyaya geldi. Bebekken ailesi Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı. Ben, Harvard Üniversite'sinde ceza hukuku okudu. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1943'te mezun oldu. Müttefikler’in Batı Avrupa'yı işgaline hazırlık esnasında Amerikan uçaksavar topçu taburuna katıldı. Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle Ben, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'nun Savaş Suçları Araştırma Birimi’ne atandı. İsnat edilen Nazi savaş suçlarını tutuklamak ve buna karşı kanıt toplamakla görevlendirildi. Nuremberg Mahkemeleri'nde görülen Einsatzgruppen Davası'nda Amerikan Başsavcısı oldu.

Deşifre Edilmiş Metin

Kamplar dağıtılmak üzereyken, Almanlar yürüyemeyecek ya da çalışamayacak esirleri kamplardan tahliye etmeye çalıştı. Çok hasta olanları ise öldürmek ya da ölmeleri için geride bıraktılar. Yine de hasta olsalar bile yürümeye zorlandılar. Flossenbürg'den Dachau'ya veya kamplardan birine yürüyorlardı sanırım. Esirleri ormanlık alanlardan geceleri yürütüyorlardı. Tereddüt eden olursa, bu kişileri hemen vuruyorlardı. Yerden patates almak ya da bitkilerin kökünü koparmak için duran olursa, onlar da vuruluyordu. Toplu mezarların arasında, ormanda takip edebildiğim kadar ettim. 10, 20, 30, 50 kişilik toplu mezarlardan bahsediyorum. En yakın çiftçiye gidip “Mezarları kazmasını” söylüyordum. Çiftçiler de “Tabi ya, dün gece silah sesleri duyduk” diyorlardı. “Nereden geliyordu sesler?” “Ormanın içlerinden”. “Öyleyse gidelim” derdim. Ormana çıkıp yeni bir mezar varsa “Küreklerimizi alalım” der ve Almanları durdurup, "Şu mezarları kazın. İçlerinde kafalarına kurşun sıkılan insanların cesetleri var" derdim. Genellikle kafatasının üstüne, muhtemelen diz çöker pozisyonda ateş edilmiştir. Bazılarının üzerine birkaç santimlik toprak atılmıştı. Böylece gittikleri yol boyunca ben de izlerini sürebiliyordum.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.