Tanikliklar

Benjamin (Beryl) Ferencz

Ben Romanya, Transilvanya'daki Karpat Dağları'ndaki küçük bir köyde dünyaya geldi. Bebekken ailesi Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı. Ben, Harvard Üniversite'sinde ceza hukuku okudu. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1943'te mezun oldu. Müttefikler’in Batı Avrupa'yı işgaline hazırlık esnasında Amerikan uçaksavar topçu taburuna katıldı. Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle Ben, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'nun Savaş Suçları Araştırma Birimi’ne atandı. İsnat edilen Nazi savaş suçlarını tutuklamak ve buna karşı kanıt toplamakla görevlendirildi. Nuremberg Mahkemeleri'nde görülen Einsatzgruppen Davası'nda Amerikan Başsavcısı oldu.

Deşifre Edilmiş Metin

Albay Telford Taylor aradı, onunla görüşmem mümkün mü acaba diye sordu. Bana “Ben Nuremberg'e geri dönüyorum, daha önce de gittim, Uluslararası Askerî Mahkeme halihazırda görev yapıyor. Hakim Jackson da orada. Bu davayı kapatıyorlar. Ben de onun yerine geçeceğim. Yani bir dizi daha davaya açmaya hazırlanıyoruz. Sorumlu ben olacağım, personele ihtiyacım var. Senin hakkında söylenenleri duydum ve benimle birlikte gelmeni istiyorum” dedi. “Peki duyduklarınız neler?” diye sordum. “Zaman zaman itaatsiz davranışların oluyormuş” dedi. Yanıt olarak “Yanlış. Zaman zaman değil. Genelde itaatsiz davranırım çünkü aptal olduğunu bildiğim kişilerin emirlerini uygulamam” dedim. “Sizi takip ediyorum. Harvard mezunusunuz ve bana aptalca emirler vereceğinizi sanmıyorum. Aptalca emirler vermeyecekseniz benden daha iyisini bulamazsınız” dedim. “Benimle gel” dedi. “Peki” diye yanıtladım. [Albay “Mickey”] Marcus'u arayarak, “Marcus ben ordu işinden ayrılıp, Telford Taylor'la Nuremberg'e gidiyorum” dedim. Gittim de. Tek amacım Amerikan ordusuyla iyi anlaşmak ve güzel zaman geçirmekti. Telford'un mükemmel bir avukat olduğu ortaya çıktı. Önde gelen Almanları yargıladıktan sonra kimi yargıladığınız dert etmeden, kendinizi işinize veriyorsunuz. Zaten tüm Alman hiyerarşisinin tümünün sorumlu olduğunu biliyorsunuz, sonuçta: bakanlar, sanayiciler, generaller, SS subayları, doktorlar, avukatlar, Hitlere yardım eden herkes. Telford'un yaklaşımı ise, yaptığımızın gerçekten işe yaradığını göstermek için Alman toplumunun tüm katmanlarına ulaşmamız gerektiği yönündeydi. Bu harika bir işti. Ben de işimi çok ciddiye aldım ve “Ne yapmamı istiyorsunuz?” diye sordum. Albay “Nereden başlasam? Nereye gitsem?” dedi. “Kanıtları toplamalıyız. Ben Berlin'e gidiyorum, bütün kanıtlar orada” dedim. “Peki öyleyse. Berlin'e git ve orada bir ofis aç” diye yanıt verdi. Böylece eşimi arkada bırakarak Berlin'e gittim. Savaş Suçları Konseyi Merkez Başkanlığı (Office of the Chief of Counsel for War Crimes)-Berlin Şubesi'ni kurdum.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.