تاریخ شفاهی

بنیامین (بریل) فرنتس از چگونگی شرکت خود در مراحل مقدماتی دادرسی‌های بعدی دادگاه نورنبرگ می‌گوید

بن در دهکده کوچکی در کوههای کارپاتین واقع در ترانسیلوانیا در رومانی متولد شد. خانواده بن، هنگام کودکی او به ایالات متحده مهاجرت کردند. بن در دانشگاه هاروارد در رشته حقوق جزا به تحصیل پرداخت. او در 1943 از دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد. او به گردان توپخانه ضد هوایی ایالات متحده پیوست که برای حمله متفقین به اروپای غربی خود را آماده می ساخت. در پایان جنگ جهانی دوم در اروپا، بن به شعبه تجسس جنایات جنگی در ارتش ایالات متحده منتقل شد. او مسئول جمع آوری شواهد و مدارک علیه نازی های متهم به جنایات جنگی و دستگیری آنها بود. او سرانجام در پرونده "واحدهای سیار کشتار" در دادرسی های بعدی دادگاه نورنبرگ، به عنوان دادستان کل ایالات متحده انتخاب شد.

نسخه كامل

سرهنگ تلفورد تیلور با من تماس تلفنی گرفت و از من خواست که برای گفتگو نزد او بروم. او گفت: "می خواهم به نورنبرگ برگردم، قبلاً آنجا بودم، دادگاه نظامی بین المللی در جریان است، قاضی جکسون آنجاست و ما در حال خاتمه دادن به دادگاه هستیم. اما من قصد دارم جانشین او شوم، و می خواهیم یک سری محاکمات بعدی را ترتیب دهیم. مسئولیت این محاکمات به عهده من خواهد بود، و به پرسنل نیاز دارم. درباره تو چیزهایی شنیده ام، مایلم همراه من بیایی." از او پرسیدم: "درباره من چه چیزهایی شنیده اید؟" او گفت: " شنیده ام که بعضی اوقات نافرمانی می کنی." و من گفتم: "این درست نیست. من بیشتر اوقات نافرمانی می کنم زیرا از دستوراتی که می دانم احمقانه است اطاعت نمی کنم." بعد گفتم: "اما من هم درباره شما تحقیق کرده ام و می دانم که در دانشگاه هاروارد درس خوانده اید، سوابق شما را می دانم و فکر نمی کنم دستورات احمقانه به من بدهید، و در این صورت كسی را بهتر از من پیدا نخواهید کرد." او گفت: "پس با من بیا." من هم گفتم: "قبول." با [سرهنگ میکی] مارکوس تماس گرفتم و گفتم: "مارکوس، می خواهم به خرج ارتش به سفر تفریحی بروم، با تلفورد تیلر." و همینطور هم شد، هنوزهم می خواستم جز استراحت و تفریح کار دیگری انجام ندهم و حساب خودم را با ارتش ایالات متحده تصفیه کنم. خب، از قضا تلفورد وکیل بسیار خوبی از آب درآمد، و کل این مسئله او را به خود مشغول می کرد كه پس از محاکمه چند مقام بلند پایه آلمانی چه كسی را باید محاكمه كرد آن هم وقتی كه همه طبقات جامعه آلمان مسئول بودند: وزرا، صاحبان صنایع، ژنرال ها، و افراد اس اس، پزشکان، وکلا، همه و همه با هم تبانی کرده بودند تا هیتلر به خواسته های خود جامه عمل بپوشاند. و روش تلفورد این بود که باید به تمام قسمتهای جامعه آلمان نفوذ پیدا کنیم تا بتوانیم چگونگی عملکرد آن را نشان بدهیم. این مسئله بسیار جالبی بود و من با جدیت تمام کار را دنبال می کردم و گفتم: "بسیار خب، از من می خواهید که چه کاری انجام دهم؟" او گفت: "خوب، از کجا شروع کنیم؟ کجا برویم؟" گفتم: "باید مدرک جمع کنیم." گفتم، " من به برلین می روم، همه مدارک و شواهد آنجاست." او گفت: "تو به برلین برو، و آنجا دفتری دائر کن." بنابراین به برلین رفتم، و مجبور شدم همسرم را تنها بگذارم... و در آنجا دفتر ریاست مشاوره حقوقی جنایات جنگی- شعبه برلین- را تشکیل دادم.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.