Tanikliklar

Dallas Peyton

Tucson, Arizonalı Dallas Peyton, 70. Zırhlı Piyade Bölüğü'ndendi. 1945'te diğer kurtarma birlikleriyle birlikte Dachau kampına girerek sağ kalanlarla ve zulmün kanıtlarıyla karşılaştı.

Deşifre Edilmiş Metin

Gördüklerimin çoğu o kadar kötüydü ki zihnimi kapattım çoğuna. İnsanın kendi kendini korumasıyla falan ilgili olsa gerek sanırım. Ayrıntıları çok fazla hatırlamıyorum. Birkaç sahne çok canlı hâlâ. Yaklaşırken, bir tren dolusu esir gördük. Esir olmadıkları meydana çıktı sonra. Öyle sanıyorum ki Dachau'ya kamptaki krematoryum ocaklarından geçmesi için gönderilen Buchenwald'dan gönderilen cesetlerdi. Bu bir varsayım yalnızca. Diğer sahne kampın içinden. Yürüyen iskeletlerden ikisinin birbirine doğru yaslanmak için yürüdüğünü gördüm. Birbirlerine birkaç metre uzaklıktaydılar, durdular, birbirlerinin gözlerinin içine baktılar ve koşmaya çalışıp, kucaklaştılar. Akraba ya da yakın arkadaştılar ve o ana kadar ikisi de birbirinin hâlâ hayatta olduğundan habersizdi. O kadar uzun süredir aynı hapishanede olmalarına karşın hem de. Bu iki sahneyi çok net hatırlıyorum, ama çoğunu unuttum.


Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.