Tanikliklar

John Dolibois

John Dolibois 1931 yılında 13 yaşındayken Birleşik Devletler’e göç etmiştir. Dolibois yüksekokuldan mezun olduktan sonra ABD Ordusu’nun 16. Zırhlı Tümeni’ne katılmıştır. Alman diline olan yeteneği sayesinde askerî istihbarata girmiştir. II. Dünya Savaşı’nın sonuna doğru bu sıfatıyla Avrupa’ya geri dönmüştür. Dolibois, savaş suçlularının savaş sonrası yargılanmalarına hazırlık aşamasında—önde gelen Naziler de dahil olmak üzere—Alman savaş esirlerini sorgulamıştır. Sonradan, doğum yeri olan Lüksemburg’a ABD büyükelçisi olarak atanmıştır.

Deşifre Edilmiş Metin

Bu şahıs geliyor, Gilbert... Douglas oraya geliyor. Kendisi bir cezaevi psikiyatristi ve esasen bir kuruluş için çalışıyordu, sanırım Drexel Enstitüsü. Tutukluları test etmek istiyordu. Ancak bu bilgiler mahkeme için de yararlı olacaktı çünkü mahkemenin anlamasını sağlayacaktı. Bu nedenle cezaevi psikiyatristi önemli hâle gelmişti. Tek sorun, Almanca konuşamıyordu. Daha sonra benim üniversitede psikoloji alanında uzmanlık eğitimi aldığımı öğrendiler. Dolayısıyla terimleri biliyordum. Sonuç olarak Rorschach analizi için tercüman oldum. Bu işi sevmiştim, çok eğlenceliydi. Soruları sordu ve ben de tercüme ettim, çevirdim ve yanıtları verdim. Ardından bir görüşme sonrasında benim ne düşündüğümü yazmamı istedi. “Bunun hakkında ne düşünüyorsun?” Ben de mesleğin yabancısı olarak tutuklu hakkında ne düşündüğümle ilgili raporumu yazdım. O da bu raporu kendi teknolojik, bilimsel analizi ile birleştirdi. Ortaya oldukça usta işi bir rapor çıktı. Mesleğin yabancısı olan raporunu okuyamazdı tabii. Tümüyle bilimsel bir rapor olsaydı, muhtemelen çok bir şey anlaşılmazdı.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.